Polotieňové zatmenie Mesiaca už tento týždeň. Kedy ho pozorovať?

01.06.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Všetci nadšenci a pozorovatelia oblohy sa môžu tešiť na ďalší prírodný úkaz. Už tento týždeň nás čaká polotieňové zatmenie Mesiaca. 

Polotieňové zatmenie Mesiaca už tento týždeň. Kedy ho pozorovať?
Foto: SME

V piatok nás čaká polotieňové zatmenie Mesiaca. Zatmenie bude viditeľné na väčšine územia Európy, rovnako tak aj z južnej pologule. 

Zo Slovenska bude pozorovateľný takmer celý priebeh zatmenia s výnimkou úplného začiatku, pretože prvá fáza prebehne ešte cez deň, zvyšok zatmenia počas súmraku, informuje ta3.

Najväčšia fáza polotieňového zatmenia Mesiaca bude o 21.25 hod., koniec javu bude na území Slovenska o 23.04 hod.

Ide o prírodný úkaz, ktorý nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Dochádza k tomu vtedy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v blízkosti ekliptiky. 

V najväčšej fáze zatmenia bude v polotieni ponorených 57 % mesačného disku. Keďže ide o polotieňové zatmenie, Mesiac bude stále viditeľný, len spodná časť bude tmavšia ako horný okraj, ktorý do polotieňa nevstúpi.

Pokles jasnosti Mesiaca pri polotieňovom zatmení nie je veľký, a tak vzhľadom na letnú atmosféru znečistenú prachovými časticami a vodnou parou nemusí byť zníženie jasu mesačného disku v tomto období voľným okom jasne viditeľné, spresňuje ta3. 

Najnovšie správy