Polovica svetových pláži by mohla zmiznúť do konca storočia

03.03.2020 o 07:33 - Veronika Salayová

Nová štúdia varuje, že súčasná klimatická kríza smeruje k zničeniu polovice svetových piesočných pláží do konca storočia.

Piesočné pobrežie mnohých husto osídlených oblastí a turistických miest ohrozuje erózia, zmena podnebia a stúpanie hladiny mora.

Medzi rizikové oblasti patria Surfers Paradise v Queenslande, St. Tropez, Honolulu, Copacabana, Costa del Sol a Weymouth.

Vedci však ponúkajú záblesk nádeje a veria, že mierne zníženie emisií skleníkových plynov by mohlo zabrániť 40 % očakávaných strát.

Vedci zo Spoločného výskumného centra Európskej komisie v Ispre v severnom Taliansku analyzovali satelitné snímky piesočnatých pláží zhotovených za posledných 30 rokov.

Kritická erózia v najhoršom scenári RCP8.5 pre rok 2100. Červená: viac ako 90 % pláží, žltá: v priemere 50 % pláží, modrá: do 15 % pláží. Zdroj: AlertaGeo
Kritická erózia v najhoršom scenári RCP8.5 pre rok 2100. Červená: viac ako 90 % pláží, žltá: v priemere 50 % pláží, modrá: do 15 % pláží. Zdroj: AlertaGeo
 

Autor štúdie, Dr. Michalis Vousdoukas, ktorý viedol výskum, povedal, že výsledky naznačujú, že približne 50 % svetových piesočných pláží je vystavených riziku vážnej erózie.

Polovica svetových pláží by mohla zmiznúť do konca storočia so súčasnými trendmi v oblasti zmeny podnebia a zvyšovania hladiny mora.

Situácia sa môže stať kritickejšou pre malé komunity, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na cestovný ruch.

Piesočné pláže zaberajú viac ako tretinu svetového pobrežia a sú cenné v mnohých ohľadoch, pretože poskytujú ekonomický príjem prostredníctvom rekreácie a cestovného ruchu.

Sú tiež veľmi cenné z hľadiska životného prostredia, pretože sú prirodzenou ochranou pred búrkami a cyklónmi.

Vo všeobecnosti by Austrália bola najviac postihnutou krajinou, ktorej hrozí, že na jej území zanikne až 12-tisíc km pláže. Medzi veľmi ohrozené patria pláže aj v Kanade, Čile, USA, Mexiku a Číne.