Poľsko a Rumunsko devastovali búrky. Stromy padali ako zápalky

29.07.2021 o 16:54 - Peter Minárik

V Poľsku a v Rumunsku napáchali búrky veľké škody. Supercely prinášali silný nárazový vietor, ktorý ničil strechy a devastoval veľké časti lesa.

Poľsko a Rumunsko devastovali búrky. Stromy padali ako zápalky
zdroj: Ochotnicza Straż Pożarna w Twardogórze

Včerajší deň bol v našej oblasti opäť veľmi zaujímavý. Počasie už niekoľko dní v našej oblasti ovplyvňuje vlniaci sa studený front na ktorom sa vytvárajú jednotlivé búrkové vlny.

Pred týmto studeným frontom prúdi do našej oblasti veľmi teplý a vlhký vzduch, ktorý vytvára priaznivé podmienky pre vznik silnejších búrok, čo sa dialo aj počas včerajšieho dňa.

Vytvorilo sa niekoľko superciel

Počas včerajšieho dňa sa v našej oblasti vytvorilo niekoľko superciel. najbližšie k nášmu územiu bola viedenská supercela, ktorá produkovala krúpy. Supercely, ktoré sa však tvorili v Poľsku a v Rumunsku boli výraznejšie.

Sprevádzané okrem krúp boli aj silným nárazovým vetrom, ktorý dosahoval nárazy až cez 100 km/h a takto silný vietor páchal škody.

Búrky v Rumunsku strhávali strechy

Počas búrok v Rumunsku zaznamenávali poryvy vetra, ktoré dosahovali až 110 km/h. Na viacerých miestach padali stromy a silný vietor strhával priamo v metropole Rumunska strechy.

zdroj: Meteo NORD - EST / Facebook
zdroj: Meteo NORD - EST / Facebook

Hasiči v Rumunsku evidujú stovky výjazdov, desiatky poškodených striech a niekoľko zničených automobilov.

V Poľsku búrky zničili časť lesa

Podobne silné búrky zasiahli Poľsko. Neďaleko Wroclawi sa vietor hral so stromami ako so zápalkami.

Intenzívna búrka, ktorá trvala podľa miestnych zhruba 10 minút zničila tisícky stromov. Galériu zo škôd nájdete pod článkom.