Popoludňajšie teploty majú blízko k rekordom. Najteplejšie je na juhozápade

04.02.2021 o 16:07 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ako sme avizovali tak sa aj deje. Dnešné popoludňajšie teploty pripomínajú skôr jar než to, že v kalendári svieti 4. február.

Popoludňajšie teploty majú blízko k rekordom. Najteplejšie je na juhozápade
Ilustračné foto, zdroj: time.com

Počasie u nás ovplyvňuje tlaková níž a s ňou spojený frontálny systém. Spomínaná níž sa v silnom výškovom západnom prúdení presúva ďalej cez Nemecko a Poľsko na východ.

Výrazný tlakový gradient, ktorý sa nad našou oblasťou nachádzal predovšetkým počas noci a dopoludnia, postupne slabne. Aj napriek tomu tu máme stále veterné počasie, zvlášť na horách, kde vietor dosahuje rýchlosť búrlivého vetra až víchrice.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, pri veternom počasí dochádza k premiešaniu prízemnej vrstvy ovzdušia a narušeniu teplotnej inverzie, ktorá sa v zimnom období tak často vyskytuje.

Na základe toho môžeme často pozorovať, že keď je u nás počas zimných mesiacov teplý deň, väčšinou je zároveň aj veterný. Inak tomu nie je ani dnes.

Teploty na juhozápade Slovenska po 14. hodine, zdroj: shmu.sk
Teploty na juhozápade Slovenska po 14. hodine, zdroj: shmu.sk

V týchto chvíľach sa oblačnosť na Slovensku čoraz viac zmenšuje. Najmenej jej je na juhozápade územia, kde je aj najteplejšie.

Priemerná teplota sa pohybuje v rozmedzí od +9 °C do +13 °C. V niektorých lokalitách je však ešte teplejšie.

Najvyššie sa zatiaľ teplota vyšplhala v Kamenici nad Hronom. Tam teplomer ukázal až +14 °C. Zahanbiť sa nedala ani obec Blahová, kde namerali +13,9 °C. Cez +13 °C hlásia aj niektoré stanice na juhovýchode krajiny a cez +12 °C bolo aj na juhu stredného Slovenska.

Ako dodáva SHMU, uvedené hodnoty sú na hranici rekordov maximálnej teploty vzduchu, ktoré sú platné pre 4. február.

Najnovšie správy