Popoludní hrozia intenzívne búrky s krúpami. Pozrite si kde

20.07.2019 o 07:37 - Ľ.F.
Článok

Dnes nám hrozia intenzívne búrky. Vyskytnúť sa môžu na viacerých miestach a prinesú najmä krupobitie a prívalové zrážky. Pozrite si kedy a kde ich treba očakávať.

Popoludní hrozia intenzívne búrky s krúpami. Pozrite si kde

Počas dnešného dňa k nám bude medzi tlakovou nížou so stredom nad Severným morom a rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku so stredom nad východom Európy prúdiť teplý vzduch od juhu. Ten sa bude labilizovať a hrozia nám intenzívne búrky.

Búrky prinesú prívalové zrážky a krupobitie

Hlavným sprievodným javom budú prívalové zrážky, no vyskytnúť sa môže aj krupobitie. Najmä na východnom Slovensku sa popoludní očakáva stáčanie vetra v smere hodinových ručičiek s rastúcou nadmorskou výškou, čo bude priať vzniku búrok s rotujúcim výstupným prúdom - supercelám.

Dynamika pre vznik supercelárnych búrok je aj na západe, no tam budú mať búrky problém so vznikom a najmä menej energie.

Kde a kedy s nimi treba rátať? 

Supercelárne búrky sa môžu vyskytnúť najmä na Šariši a očakávame, že následne budú postupovať ďalej na juhovýchod. Celkovo sa však búrky môžu objaviť na viacerých miestach stredného a východného Slovenska. 

Tvoriť sa začnú spočiatku v hornatých oblastiach, neskôr sa budú formovať do kompaktnejších štruktúr a budú postupovať smerom na východ.

Búrky sa vyskytnú aj počas zajtrajšieho dňa, kedy by mali byť ešte silnejšie ako dnes. Zasiahnuť by mali najmä stredné a východné Slovensko.

Vyskytnúť sa môžu aj na západe, tu by ale nemali byť intenzívne. Prinesú najmä mohutné krupobitie a prívalové zrážky. 

Najnovšie správy