Popoludní je možnosť výskytu veľmi silných búrok

26.04.2019 o 06:45 - P.M.
Článok

Dnešný deň prinesie na naše územie najskôr mimoriadne teplé počasie, no popoludní a v noci sa očakávajú búrky. Najintenzívnejšie však budú popoludní.

Popoludní je možnosť výskytu veľmi silných búrok

Pred studeným frontom, ktorý začína ovplyvňovať počasie v strednej Európy k nám dnes vyvrcholí prílev mimoriadne teplého vzduchu. Tento teplý vzduch prinesie teploty až na úrovni +30 °C. 

Vzduch sa tak bude labilizovať, čo môže byť šanca pre búrky. Tie sa začnú dnes popoludní tvoriť vo východnej polovici Maďarska a postupovať budú smerom k severovýchodu.

Podmienky sú vhodné na to, aby sa tvorili samostatné búrkové bunky, ktoré budú výrazné a môžu prerásť až do supercelárnych búrok. Veľmi vysoká pravdepodobnosť superciel je dnes na severovýchode Maďarska, no pohyblivá bunka môže doraziť aj nad naše územie. Najohrozenejšie sú okresy Trebišov, Michalovce, či Sobrance, kde sa pri takýchto podmienkach zvyčajne vyskytujú silné búrky.

Výskyt búrok počas dnešného dňa
Výskyt búrok počas dnešného dňa

Popoludní hrozia búrky výlučne na východe Slovenska, no v noci sa môžu vyskytnúť búrky aj na západe. Priniesť by ich tu mohol studený front. Viac o búrkach počas nasledujúcej noci a počas zajtrajšieho dňa sa dočítate TU.