Popoludní očakávajte na Slovensku aj búrky

23.09.2020 o 06:54 - Peter Minárik
  • Článok

Už počas dnešnej noci sa nad naše územie začala od juhozápadu nasúvať oblačnosť a v priebehu dňa sa začne nasúvať aj zrážková činnosť. Popoludní počítajte aj s búrkami.

Popoludní očakávajte na Slovensku aj búrky

Po niekoľkých dňoch pomerne stabilného počasia sa dnes počasie na našom území výrazne zhorší. Slnečné počasie sa dnes už neočakáva a postupne naše územie zahalia mraky. Popoludní sa pridá aj zrážková činnosť.

Počasie totiž ovplyvňuje tlaková níž so stredom nad Britskými ostrovmi a nad Severným morom. Okolo nej do našej oblasti prúdi nielen teplý, ale aj vlhký vzduch.

Práve vlhký vzduch dnes spôsobí to, že sa bude pomerne dobre labilizovať a v priebehu popoludňajších hodín sa v ňom budú tvoriť prehánky a aj búrky.

S prehánkami a s búrkami počítajte predovšetkým v západnej polovici územia a búrky by mali byť primárne sústredené do Nitrianskeho, Trnavského a postupne aj do Banskobystrického kraja. Ojedinele sa však môžu vyskytnúť aj inde. 

Prvé prehánky a búrky by mali začať vznikať na našom území v priebehu popoludňajších hodín a aktívne by mali byť až do večerných hodín.

Dnešné búrky by však nemali byť na našom území nejako výrazné. Očakáva sa pri nich len zosilnenie zrážkovej činnosti. Významnejšie nebezpečné sprievodné javy sa neočakávajú.

V priebehu zajtrajšieho dňa sa prehánková a búrková činnosť presunie nad východné Slovensko a na západe územia sa počasie stabilizuje.

Výraznejšie zhoršenie počasia je na obzore v piatok, kedy počasie začne ovplyvňovať tlaková níž, ktorá na naše územie prinesie výdatné zrážky, ktoré by mali trvať až do pondelka a prinesú desiatky milimetrov zrážok. Viac o situácii na nasledujúce obdobie sa dočítate TU.

Najnovšie správy