Popoludní sa oblačnosť mierne zväčší. Zamračené ale už nebude

21.05.2021 o 11:42 - Ľubomír Franko
  • Článok

V rannej predpovedi sme očakávali v piatok zamračené počasie. Ako sa ale už v skorých ranných hodinách ukázalo, oblačnosť sa presunula viac na západ. Zvyšok piatku by mal byť v slnečnom charaktere, aj keď sa oblačnosť popoludní môže mierne zväčšiť.

Popoludní sa oblačnosť mierne zväčší. Zamračené ale už nebude
foto: Beata Ileninova, Košice

V priebehu piatku ovplyvňuje počasie na Slovensku chrbát vyššieho tlaku vzduchu. Dopoludnie je tak na väčšine územia slnečné, miestami sa vyskytuje vysoká oblačnosť.

V oblasti Álp sa nachádza okludujúci front, ktorý mal v priebehu dňa priniesť oblačnosť aj nad naše územie. Táto oblačnosť sa ale nakoniec udržiava skôr západne od nášho územia a slnečné nebude len ráno, ale celý deň.

Oblačnosť sa v priebehu dňa síce môže o čosi zväčšiť, stále by ale malo ísť len o vysokú oblačnosť, ktorá slnku nebráni tak výrazne ako stredná či nízka oblačnosť.

V noci dorazia zrážky, v sobotu bude pršať

Oklúzny front, ktorý momentálne ovplyvňuje počasie v alpskej oblasti, by sa mal v priebehu soboty dostať nad naše územie.

V sobotu ráno sa začnú od západu nad naše územie nasúvať zrážky. Ich postup bude kolmo na os frontu, znamená to, že by sa mali vyskytovať v akomsi „páse“.

Pri takých to situáciach je veľmi ťažké odhadnúť, kde presne sa zrážky vyskytnú. Väčšina modelov očakáva so zrážkami na celom Slovensku, pričom najvýraznejšie by mali byť na strednom Slovensku.

V oblastiach sa najvýraznejším dažďom by malo napršať od 5 do 20 mm. Pre lepšiu predstavu prikladáme predpoveď zrážok na sobotu z dvoch rôznych modelov.

Úhrn zrážok za sobotu, zdroj: Meteologix
Úhrn zrážok za sobotu, zdroj: Meteologix

Presnejšiu lokalizáciu zrážok by sme mali vedieť dnes večer, prípadne zajtra skoro ráno. Sledovať ich môžeš aj LIVE na našom iRadare.

Najnovšie správy