Popoludní začne snežiť na západe. Kde by mal napadnúť sneh ?

27.12.2020 o 11:34 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie dnes čaká sneženie, ktoré k nám zavíta od juhu. Najviac snehu samozrejme opäť napadne na horách, no nasneží aj na západe.

Popoludní začne snežiť na západe. Kde by mal napadnúť sneh ?

Uplynulú noc klesali teploty na našom území poriadne nízko. V dolinách a v kotlinách klesali teploty aj k -15 °C, no dnes sa všetko zmení. Čaká nás oteplenie, ale ešte pred tým aj sneženie, ktoré zasiahne aj západné Slovensko.

Oblačnosť sa už v týchto chvíľach začína nasúvať nad naše územie od juhu. Súvisí to s tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad Jadranom a teplým frontom, ktorý sa nad naše územie nasúva od juhu z Maďarska.

Zrážky sa na našom území začnú objavovať už počas dnešného podvečera a keďže zrážky dorazia do chladnejšej vrstvy atmosféry, tak aj v najnižších polohách budú vypadávať vo forme snehu.

Potom však zimnú atmosféru pokazí teplý vzduch. Ten sa začne nad naše územie nasúvať od juhovýchodu a hranica sneženia tak od východu začne stúpať nad 1000 m n.m. Na strednom Slovensku by sa hranica sneženia mala pohybovať okolo výšky 500 m n.m.

Najnižšie by hranica sneženia mala ležať na západnom Slovensku, kde by sa chladný vzduch mal udržať najdlhšie. Tu by sa zrážky vo forme snehu mali udržiavať až do zajtrajšieho rána.

Na zvyšku územia sa však od východu začnú zrážky meniť na kvapalné a keďže sa v spodných vrstvách bude najdlhšie udržiavať chladný vzduch, tak kvapalné zrážky, ktoré budú vypadávať budú na podchladenom zemskom povrchu aj namŕzať a vytvárať sa tak bude nebezpečná poľadovica.

Zrážky budú pokračovať aj počas pondelka a zrážky by len na horách mali byť vo forme snehu.

Do dnešnej polnoci napadne najviac snehu v oblasti Malých Karpát a na južných návetriach Banskobystrického kraja, kde sa výška novej snehovej pokrývky bude pohybovať do 10 cm. Na zvyšku územia od poprašku do pár centimetrov. Koľko napadne snehu do dnešnej polnoci nájdete na mape nižšie.

Najnovšie správy