Hodina Zeme 2021 sa blíži. Každému dáva šancu byť lepším pre planétu

25.03.2021 o 06:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Tento rok sa Hodina Zeme bude konať v sobotu 27. marca.

Hodina Zeme 2021 sa blíži. Každému dáva šancu byť lepším pre planétu
Ilustračné. Foto: unsplash

Kampaň s názvom Hodina Zeme je celosvetovo veľmi populárna akcia, do ktorej sa zapája (takmer) celý svet. Zhasnutím svetla v trvaní 60 minút sa symbolicky upozorňuje na dôležitosť spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty.

Hodina Zeme týmto zároveň vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že prispieť k zmene môže každý z nás – každý z nás môže zhasnúť svetlá na 1 hodinu a týmto činom sa pridať k miliónom ľudí na celej planéte, ktorí vysielajú rovnaký signál pre zlepšenie našej budúcnosti. 

Celý svet sa spojí pre dobrú vec

V sobotu 27. marca 2021 o 20.30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme.

Dominanty miest sa vtedy zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu planéty. Už druhý rok však bude Hodina Zeme iná a kvôli pandémii sa viac presunie do online sveta. Odkaz však zostáva rovnaký. 

Do Hodiny Zeme sa môže zapojiť každý – či už obec, firma, občianske združenie a v neposlednom rade aj každý jeden z nás. Akciu napríklad podporí aj Bojnický zámok. 

Bojnický zámok sa, tak ako každý rok, aj teraz na hodinu ponorí do tmy. Vypnutím vonkajšieho osvetlenia pamiatky od 20.30 hod do 21.30 hod sa tak Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice zapojí do celosvetovej osvetovej kampane Hodina Zeme, informovala kultúrno-propagačná manažérka múzea Petra Gordíková pre TASR.

Šanca robiť dobré skutky

Hodina Zeme dáva šancu aj na robenie dobrých skutkov. WWF Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú na Hodinu Zeme kampaň Šanca pre zranené zvieratá. Cieľom je hlavne podpora rozšírenia stanice, aby sa mohlo viac zranených zvierat vrátiť späť do prírody. Aj v tomto prípade platí, že pomôcť môže každý. 

Táto populárna celosvetová kampaň vznikla z iniciatívy WWF v roku 2007 v Austrálii a postupne sa rozšírila do viac ako 190 krajín. Od roku 2011 sa ku kampani pridalo aj Slovensko. 

Najnovšie správy