Portoriko sa rok po hurikáne Maria vracia do normálu

23.09.2018 o 12:15 - Ľubomír Franko
  • Článok

Už je to rok, čo sa oblasťou Portorika prehnal extrémny hurikán 5. kategórie Maria. Hurikán za sebou zanechal nespočítateľné škody a desiatky tisíc ľudí bez pitnej vody či strechy nad hlavou. Ako to v krajine vyzerá dnes ?

Portoriko sa rok po hurikáne Maria vracia do normálu

Hurikán Maria sa počas 20. septembra minulého roku prehnal oblasťou Portorika, kde spôsobil katastrofálne škody. Nočné satelitné snímky ukázali, že bez dodávok elektrickej energie zostala takmer celá krajina. Celý energetický systém zlyhal po tom, že silný vietor zničil až 80% všetkých elektrických stĺpov. Len 5% obyvateľov malo telefónny signál a 20% prístup k pitnej vode.

Rok po katastrofe sa Portoriko dostáva do normálu, ale len s veľkými ťažkosťami. Dodávky elektrickej energie sú už takmer všade obnovené, telefónna sieť je opäť k dispozícii. Dodávky pitnej vody boli obnovené a ekonomika vykazuje mierny nárast. 

Na satelitných snímkach z Portorika môžeme pozorovať zmeny vo farbe striech domov v oblasti mesta Barrio Obrero. Prvá snímka pochádza z marca 2017, pred hurikánom Maria. Druhá snímka pochádza z tohto roka. Na druhej snímke môžeme pozorovať, že domy majú modré strechy. Ide o náhradné, dočasné strechy, ktoré poskytla obyvateľom vláda. 

Najnovšie správy