Poslednú bielu žirafu na svete stráži satelit. Ochranári sa obávajú pytliakov

25.11.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ochranári zvierat v Keni očipovali s pomocou americkej neziskovej organizácie vzácnu bielu žirafu. Chcú takto unikátne zviera chrániť pred pytliakmi - odteraz ju totiž budú môcť sledovať pomocou satelitu.

Poslednú bielu žirafu na svete stráži satelit. Ochranári sa obávajú pytliakov
Zrejme posledná biela žirafa na svete, Foto: Save the Giraffes Now

Ochranári z organizácie Save the Giraffes Now museli konať rýchlo, v rovnakej oblasti, kde biela žirafa žije totiž vyčíňajú pytliaci. Tí mali už zabiť dve ďalšie rovnako sfarbené žirafy. Tá, ktorá ostala je tak zrejme poslednou na svete.

Nielen sfarbenie však robí túto žirafu jedinečnou. Ide totiž o zástupcu žirafy sieťovanej, teda druhu, ktorý v poslednej dobe rýchlo vymiera - na svete ich žije len približne 11 tisíc.

Zaujímavosťou však je, že ochranári na žirafu natrafili náhodou, keď označovali iné zvieratá. Rýchlo sa preto rozhodli, že očipujú aj ju.

Vďaka napojeniu na satelit môžu experti každú hodinu zisťovať polohu tohto zvieraťa. Na základe toho mu môžu ísť pomôcť ak uvidia, že sa žirafa dlhší čas nehýbe.

Nezisková organizácia pracuje taktiež na ďalších plánoch na záchranu týchto veľkých cicavcov. Verme, že sa im žirafu pred pytliakmi podarí ochrániť.

Najnovšie správy