Potvrdené zo susedného Poľska: Vo vzduchu je mikroplast

08.10.2019 o 17:10 - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci z Krakova prišli s veľmi znepokojivou informáciou. Zistili, že v metropole južného Poľska sa vo vzduchu nachádzajú mikročastice plastu.

Potvrdené zo susedného Poľska: Vo vzduchu je mikroplast
ilustračné, zdroj: unsplash.com

To, že sa v oceánoch nachádza obrovské množstvo plastov, je známy fakt. Odkazujú na to mnohí vedci i aktivisti. Mikroplasty sa nachádzajú aj vo vode, v potravinách a vzduchu. Poľskí vedci zisťovali prítomnosť mikroplastov v hlavnom meste Maľopoľska, ako o tom informoval TVN Meteo.

Výsledky boli znepokojivé. Zistili, že počet plastov mikroskopických rozmerov bol prekvapivo vysoký. Išlo o plastové vlákna vo veľkosti od 0,5 po 9 mm, väčšinou bezfarebné, ale zaznamenali aj plastové mikrohrudky.

Fragmenty plastov, ktoré výskumníci zhromaždili, boli mikročastice bežných plastových produktov ako napríklad textilu, obalov či plastových jednorazových vriec. Vedci z Krakova budú znečistenie vzduchu mikroplastami ďalej monitorovať a skúmať.

Výskumy pokračujú aj ohľadom otázky, aký vplyv môže mať vdychovanie mikroplastov na zdravie človeka. Doteraz si vedci nie sú jednoznačne istí, do akej miery mikroplasty ohrozujú zdravie populácie.

Prítomnosť plastov v pitnej vode bola taktiež potvrdená. Svetová zdravotnícka organizácia nedávno zabezpečila, aby tieto mikrofragmenty nepredstavovali zdravotné riziko pre ľudí.

Plasty predstavujú obrovský problém na celom svete. V globále sa ročne vyrobia stovky miliónov ton plastov, celkovo sa ich vyrobilo už vyše 8 miliárd ton.

Najnovšie správy