Povodne na Slovensku spôsobili škody za 1,7 milióna len za prvý polrok

22.11.2020 o 11:58 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tento rok sme na mnohých miestach po prudkých, ale aj dlhodobých lejakov zažili silné povodne. Škody sa len za prvý polrok vyšplhali na takmer 1,7 milióna eur.

Povodne na Slovensku spôsobili škody za 1,7 milióna len za prvý polrok
Ilustračný obrázok, Markušovce, foto: Henrieta Zvarová

Ministerstvá životného prostredia a vnútra predstavili do pripomienkového konania Správu o priebehu a následkoch povodní na našom území. 

Povodne v prvom polroku postihli najmä okresy Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Dunajská Streda, Čadca, Prievidza, Ilava a obce Betlanovce, Podolínec, Vrakúň, Mlynky, Raková, Valaská Belá a mesto Nová Dubnica.

Najvyššie škody boli na majetku štátu, až 1,5 milióna eur, ďalej na majetkoch obcí vznikli škody za vyše 96 000 €. Právnické osoby a podnikatelia vyčíslili škody na viac ako 52 000 € a fyzické osoby 11 000 €. 

S povodňami boli spojené a výdavky na zabezpečovacie práce, ktoré sa vyšplhali na 2,8 milióna eur a vykonávanie záchranných prác vyčíslili na vyše 126 000 €.

Správa však poukazuje aj na nedostatky, ktoré v súčinnosti s extrémnymi prejavmi počasia stáli za vznikom týchto povodní. Zistila sa nedostatočná údržba vodných tokov a ich brehov, nedostačujúce či dokonca aj nefukčné a neexistujúce siete rigolov, priekov či priepustov. 

V mnohých prípadoch dokonca bolo zistené porušenie ustanovenia, ktoré predpisuje zachovať poľnohospodárom podmienky na výskyt vôd. Z povodní teda nemôžeme obviňovať len extrémy počasia, ale často aj nefungujúce protipovodňové systémy.

Najnovšie správy