Požiar, podobný tomu v Českom Švajčiarsku, môže kedykoľvek vzniknúť aj v slovenských lesoch

04.08.2022 o 11:31 - Dominik Cenkner

Pozornosť množstva ľudí sa v uplynulých dňoch sústredila do Národného parku České Švajčiarsko. Jeho časť totiž zachvátil rozsiahly požiar. Čo by sa však stalo, kebyže podobný požiar vypukne v slovenskej prírode?

Požiar, podobný tomu v Českom Švajčiarsku, môže kedykoľvek vzniknúť aj v slovenských lesoch
Požiar v Českom Švajčiarsku zúri od noci zo soboty na nedeľu 24. júla, zdroj: ČTK

Požiar v Českom Švajčiarsku už takmer 2 týždne ničí tamojšiu prírodu. Dve tretiny zasiahnutej oblasti už ale pred požiarom zničil kôrovec.

Podľa hasičov zúril požiar na ploche cez 1000 hektárov. Tí majú v súčasnosti situáciu pod kontrolou.

Ničivý požiar pomáhali likvidovať aj slovenskí hasiči. Veliteľ slovenského modulu v Českom Švajčiarsku, Richard Rehák, v rozhovore pre TA3 uviedol, že k podobnému nešťastiu môže dôjsť aj v slovenských horách, či prírodných rezerváciách.

„Presne niečo takéto môžeme očakávať na Slovensku. Terén je podobný ako u nás aj skladba drevín, počasie tu máme rovnaké – sucho, teplo. Niečo takéto na Slovensku určite zažijeme. Nie je otázka, či sa to niekedy stane, je to otázka času,“ približuje Rehák.

Naposledy sme niečo podobné zažili pred 30. rokmi

Ako pripomína Richard Rehák, naposledy sme podobný požiar ako teraz zúri v Česku zažili v roku 1992. Dialo sa tak na Záhorí kde zhorelo približne 1100 hektárov lesa.

Podľa jeho slov môžeme mať pri prípadnom požiari podobnému tomu v Česku rovnaké problémy. „Ak to bude, nedajbože, v Slovenskom raji alebo nejakom inom neprístupnom teréne, tak budeme mať rovnaký problém ako v Čechách.“

„V prvom momente nebudeme mať toľko síl a prostriedkov, aby sme to zvládli. Tým pádom dáme možnosť požiaru sa šíriť do takého rozmeru, že budeme musieť požiadať o medzinárodnú pomoc,“ uzavrel Rehák.

Situácia v susednej krajine môže a musí byť mementom pre nás všetkých, ktorí navštevujeme prírodu. V týchto horúcich a suchých dňoch a týždňoch stačí obyčajná odhodená sklenená fľaša a nešťastie je na svete.