Požiare na Sibíri sú také rozsiahle, že ich vidno z vesmíru

07.07.2020 o 06:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Sibír už niekoľko týždňov trápia rozsiahle požiare, ktoré vznikajú v dôsledku teplého a suchého počasia. V dvoch sibírskych oblastiach je dokonca vyhlásený aj mimoriadny stav. 

Požiare na Sibíri sú také rozsiahle, že ich vidno z vesmíru
Zdroj: Sentinel2/Siberian Times

V najchladnejšej ruskej republike Jakutsko horí približne 230 ničivých lesných požiarov. Tie sa však vyskytujú hlavne v ťažko prístupných miestach, kde sa hasiči nevedia dostať. Požiar sa hasí prostredníctvom vrtuľníkov.

Najväčšia plocha v týchto dňoch horí asi 50 km južne od polárneho kruhu na západ od rieky Lena. Tieto požiare sú až také rozsiahle, že je ich vidieť aj z vesmíru, ako ich zachytáva satelitná snímka Sentinel-2. 

Mimoriadny stav z dôvodu lesných požiarov vyhlásili v Krasnojarsku a Irkutsku, kde o život prišiel skúsený 42-ročný hasič. 

V Krasnojarskom kraji horí viac ako sto ničivých požiarov. Plamene sa rozšírili aj na Čukotku a Kamčatku. 

Počasie požiarom veľmi nepraje. Aj v nasledujúcich dňoch sa v týchto oblastiach počíta s vyššími teplotami bez dostatočného množstva zrážok na uhasenie lesných požiarov.

„Toto je zďaleka jeden z najhorších, ak nie najhorší rok, aký sme kedy zažili s požiarmi,“ uviedla Nikita Zimov, riaditeľka Pleistocénneho parku na severovýchode Jakutska. 

Najnovšie správy