Pozor na nebezpečné preveje na horách. Z Ďumbiera spadol muž

28.01.2021 o 10:11 - Veronika Salayová
  • Článok

Neskoro poobede sa konala náročná záchranná akcia po tom, ako muž spadol z preveja na Ďumbieri. Na mieste zasahovalo 20 profesionálnych aj dobrovoľných záchranárov HZS. 

Pozor na nebezpečné preveje na horách. Z Ďumbiera spadol muž
Foto: HZS

Včera popoludní spadol muža z vrcholu  Ďumbiera. Podľa svedkov spadol s prevejom do severnej steny, informuje Horská záchranná služba.

Na hrebeni fúkal silný nárazový vietor a bola slabá viditeľnosť, ktoré nedovolili záchranárom nasadenie leteckej techniky.

Záchranári horskej služby sa rozdelili na dva tímy. Prvá skupina záchranárov HZS z Nízkych Tatier sa vyviezla na Chopok, odkiaľ pokračovali na Ďumbier. Druhá skupina skupina postupovala Jánskou dolinou pod severnú stenu.

Silný nárazový vietor a množstvo nového snehu komplikovali záchrannú akciu. Z miesta pádu turistu vykonali záchranári HZS spusty lanovou technikou do severnej steny Ďumbiera v dĺžke 300 metrov.

Muža nakoniec našli približne 100 metrov pod stenou, na povrchu odtrhnutej lavíny.

Ako zázrakom mal slovenský turista po tak dlhom páde zachované základné životné funkcie, informujú záchranári HZS. Okamžite mu poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a transportovali ho do Jánskej doliny, kde ho odovzdali privolanej posádke RLP.

Vo vážnom zdravotnom stave bol muž prevezený do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. 

Najnovšie správy