POZOR: Ochladenie bude výraznejšie, ako sa pôvodne čakalo. Hrozia aj celodenné mrazy!

16.11.2022 o 20:55 - Peter Minárik

Na naše územie začne už čoskoro prúdiť studený vzduch, ktorý k nám prinesie zimnejší charakter počasia. Ako sa však blížime k najchladnejším a najzasneženejším dňom, tak to vyzerá tak, že ochladenie bude výraznejšie, ako pôvodne očakávali numerické modely. Na celom území bude mrznúť a hrozia aj celodenné mrazy.

POZOR: Ochladenie bude výraznejšie, ako sa pôvodne čakalo. Hrozia aj celodenné mrazy!
ilustračné foto

Už na začiatku týždňa sme informovali, že počas nadchádzajúcich dní nás čaká výrazná zmena počasia a z teplotne nadpriemerného počasia, ktoré na našom území prevládalo počas niekoľkých uplynulých týždňov, nás čaká ochladenie do teplotného normálu.

Stále však prevládala istá neistota, čo sa týka intenzity ochladenia. Teplotné rozhranie totiž bude prechádzať priamo naším územím a jeho presná poloha nám určí, aké výrazné ochladenie nás čaká.

Predpoveď sa však vyvíja a z aktuálneho pohľadu to vyzerá tak, že ochladenie, ktoré do našej oblasti mieri, bude ešte výraznejšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Celodenné mrazy a v noci mráz aj v nížinách

Do našej oblasti začne už zajtra zatekať od severovýchodu chladný vzduch, ktorý začne teploty na našom území znižovať. Maximálne teploty by sa mali na našom území pohybovať od +1 do +9 °C. V piatok však už bude chladnejšie a na severe hrozí aj celodenný mráz.

Pravdepodobne najchladnejší bude víkend. Pocítime to už v noci z piatka na sobotu, kedy sa na takmer celom našom očakáva mráz. Teploty sa budú pohybovať od 0 do -6 °C. O niečo teplejšie by mohlo byť len na východe Podunajskej nížiny.

Výrazne chladná bude aj sobota. Maximálne teploty vystúpia na 0 až +5 °C, avšak pozor! V severnej a vo východnej polovici nášho územia hrozí aj celodenný mráz.

V kombinácii so snežením pozor na cestách

Slovensko tak čaká pomerne dosť zásadné ochladenie a situáciu ešte zhorší presúvajúca sa tlaková níž, ktorá prinesie v nadchádzajúcich hodinách do našej oblasti zrážky, a keďže tie dorazia do chladného vzduchu, tak v severnej časti územia budú snehové.

Kombinácia mrazivého a zasneženého počasia tak môže na našich cestách spôsobiť poriadne problémy, keďže ochladenie prichádza pomerne náhle po veľmi teplých dňoch a mnoho vodičov ešte nemá prezuté zimné pneumatiky. Ak teda môžete, tak odporúčame sa od piatka vyhnúť jazdeniu na letných pneumatikách v severnej a vo východnej časti Slovenska, kde zavládnu skutočne zimné podmienky.