Pozor! V noci príde nebezpečný mrznúci dážď. Bude aj snežiť. Kde?

02.02.2021 o 19:05 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko čaká v nasledujúcich hodinách ďalšie nebezpečné počasie. Postará sa o to zrážkové pole, ktoré v priebehu nočných hodín prinesie na naše územie dážď, ktorý môže byť aj mrznúci, no okrem toho bude aj snežiť.

Pozor! V noci príde nebezpečný mrznúci dážď. Bude aj snežiť. Kde?

Na naše územie opäť mieri nebezpečné počasie, ktoré potrápi v priebehu nasledujúcich hodín predovšetkým obyvateľov stredného a východného Slovenska.

Situácia totiž vyzerá tak, že od západu sa nad naše územie nasunie frontálny systém, ktorý nás bude ovplyvňovať aj nasledujúce dni.  Ten sa bude tiahnuť z Atlantiku cez vnútrozemie Európy až nad Rusko.

Na tomto frontálnom systéme sa na jednej strane budú tvoriť zrážky, no podstatnejšie je to, že tento frontálny systém bude oddeľovať studený vzduch, ktorý bude zatekať nad severnú polovicu Európy od teplého vzduchu, ktorý bude zatekať nad južnú polovicu Európy.

Naše územie sa bude nachádzať na styku týchto teplotných hmôt, čo prinesie premenlivé počasie a to už nasledujúcu noc.

Zatiaľ čo oblasti stredného a severného Slovenska sa budú nachádzať počas nasledujúcej noci v chladnejšom vzduchu, tak západná časť Slovenska sa bude nachádzať v teplejšom vzduchu.

V priebehu nočných hodín sa postupne na mnohých miestach Slovenska od západu rozprší a niekde aj rozsneží. Hranica sneženia by na východe mala poklesnúť do nížin. Na západnom Slovensku však hranica sneženia bude ležať až od výšky 700 m n.m. a podobne tomu bude aj v Trenčianskom, či v Žilinskom kraji. V nižších polohách tak bude pršať.

A keďže v spodných vrstvách atmosféry sa nachádza studený vzduch, tak treba počítať s tým, že kvapalné zrážky budú na podchladenom zemskom povrchu namŕzať a vytvárať sa bude nebezpečná poľadovica. Teplota by sa totiž mala pohybovať okolo nuly.

Na nočnú poľadovicu si treba dať pozor predovšetkým v Trenčianskom a v Žilinskom kraji ako aj na východe Nitrianskeho kraja, či na Spiši.

Na zvyšku stredného a východného Slovenska by malo snežiť, pričom napadne od poprašku do maximálne 5 cm. Už v týchto chvíľach sa z Rakúska a z Moravy nasúva zrážkové pole, ktoré na západné Slovensko prinesie o pár minúť dážď. Aktuálny príchod zrážok môžete sledovať TU.

Najnovšie správy