Pracovný týždeň skončí búrlivým počasím. Búrky prinesú lejaky

02.06.2020 o 21:21 - Ľubomír Franko
  • Článok

Záver pracovného týždňa bude na území Slovenska búrlivý. Zvlnený studený front prinesie početné zrážky, miestami sa budú vyskytovať aj búrky, ktoré môžu byť intenzívne.

Pracovný týždeň skončí búrlivým počasím. Búrky prinesú lejaky

Nepriaznivé počasie nás čaká už v stredu, no nie všade. Zrážky sa budú vyskytovať najmú na východe Slovenska, kde pôjde predovšetkým o prehánky.

Na strednom Slovensku sa pri oblačnej oblohe očakávajú zrážky len výnimočne. Na západnom Slovensku by malo byť oblačno až zamračené a tvoriť sa tam budú prehánky a ojedinele aj búrky.

Očakávaný úhrn zrážok v stredu
Očakávaný úhrn zrážok v stredu

Vo štvrtok očakávame opäť oblačné počasie. Najmä na juhu a východe Slovenska sa budú zrážky tvoriť už od rána, popoludní sa pridá aj východná časť západného Slovenska a stredné Slovensko. Zrážky by mali postupovať smerom na severovýchod.

Dôvodom nepriaznivého počasia bude vo štvrtok prechod teplého frontu, za ktorým k nám začne od juhu prenikať veľmi teplý a vlhký vzduch.

Očakávaný úhrn zrážok vo štvrtok
Očakávaný úhrn zrážok vo štvrtok

Najhoršie počasie nás čaká v piatok. Počas dňa k nám totiž začne od západu postupovať studený front, ktorý sa bude v našej oblasti vlniť. Na fronte sa bude vyskytovať dážď, no vznikať budú aj búrky.

Búrky môžu byť lokálne aj intenzívne a ich hlavným sprievodným javom bude prívalový dážď. Lokálne môže spadnúť aj 30 až 50 mm.

Zrážky by sa v piatok dopoludnia mali vyskytovať na západe, počas poludnia už aj na strednom Slovensku a večer sa front presunie aj nad východ Slovenska. Najviac zrážok sa ale očakáva na rozhraní západného a stredného Slovenska a v Banskobystrickom kraji. 

Očakávaný úhrn zrážok v piatok
Očakávaný úhrn zrážok v piatok

V sobotu by sa malo počasie zlepšiť, no niektoré modely opäť počítajú s prehánkami a lokálne aj búrkami. Väčšina z modelov však na sobotu počíta so slnečným a málo oblačným počasím. 

V nedeľu bude oblačno a ojedinele môže zapršať. Počasie sa tak cez víkend oproti záveru pracovného týždňa zlepší.

Najnovšie správy