Prach zo Sahary opäť prenikne na Slovensko. Kedy ho očakávať?

02.03.2021 o 19:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Len cez víkend opustil Slovensko prach pôvodom zo Sahary, ktorý sa držal v ovzduší na našom území niekoľko dní. Už o pár dní prenikne na Slovensko opäť. 

Prach zo Sahary opäť prenikne na Slovensko. Kedy ho očakávať?
Foto: František Celeng/FB iMeteo

Cez západnú Európu sa opätovne šíri vlna saharského prachu. Ten sa do atmosféry dostal nad oblasťou Alžírska a začal prúdiť nad západnú Európu.

Dnes sa veľké množstvo prachu šíri najmä v ovzduší nad Španielskom a Francúzskom a následne bude postupovať smerom na severovýchod.

V priebehu stredy sa tak prach pôvodom zo Sahary dostane nad územie západného Česka a nad oblasť východného a stredného Rakúska. 

Vlna saharského prachu prenikne na Slovensko vo štvrtok, a to už v ranných hodinách, a postupne zasiahne celé Slovensko. Výnimkou môže byť Podunajská nížina. 

Predpokladaný výskyt saharského prachu vo štvrtok o 18.00 hod. Zdroj: forecast.uoa.gr
Predpokladaný výskyt saharského prachu vo štvrtok o 18.00 hod. Zdroj: forecast.uoa.gr

Na Slovensku sa „zdrží“ približne 30 hodín a v piatok okolo poludňajších hodín by sa nad naším územím už nemal vyskytovať.

Prach v ovzduší bude ďalej postupovať na juh smerom do Chorvátska či Talianska a v sobotu začne opúšťať Európu. Vyskytovať sa bude už iba v Španielsku.

Prítomnosť saharského prachu budeme môcť pozorovať predovšetkým na sfarbení oblohy, podobne ako to bolo aj minulý týždeň.

Treba preto opäť počítať s tým, že obloha sa vo štvrtok môže sfarbiť do odtieňov sivej, žltej či hnedej. 

Najnovšie správy