Práve teraz prichádza na Slovensko front so silnými búrkami

12.06.2021 o 20:28 - Ľubomír Franko

Studený front je už naozaj tesne za hranicami. Prichádza spolu s intenzívnymi búrkami, ktoré by mali zasiahnuť najmä Kysuce a Oravu. Prinesú krátkodobé prívalové zrážky, silný vietor a ojedinele aj krupobitie.

Práve teraz prichádza na Slovensko front so silnými búrkami
Takto vyzerá búrka v oblasti južne od Bielska v Poľsku, foto: Michal Kusiak

V týchto chvíľach sa nad naše územie začína dostávať studený front, ktorý sa už o niekoľko minút postará o poriadnu ,,melu,,.

Len niekoľko desiatok severozápadne od nášho územia sa v sobotu o 20:20 nachádza studený front. Na jeho čele sa vyskytujú silné búrky, ktoré sú sprevádzané prívalovými zrážkami a nárazovým vetrom. Hlásené je aj krupobitie.

Búrky môžeme pozorovať aj na radarových snímkach. Na fronte vytvorili líniu, ktorá je prehnutá v tvare oblúka. Takéto tvary na radare sú častým znakom silnejšieho nárazového vetra.

Radarová snímka o 20:20, zdroj: iRadar
Radarová snímka o 20:20, zdroj: iRadar

Búrky, ktoré čakajú naše územie počas nadchádzajúcich minút a hodín prinesú silný nárazový vietor a prívalové zrážky.

Studený front postúpi nad naše územie medzi 20:30 a 21:00. Zasiahne najskôr najsevernejšie okresy na Orave a na Kysuciach.

Postupne sa búrky vyskytnú opäť aj na západe Slovenska a neskôr aj na strednom Slovensku.

Počas noci postúpi studený front ďalej na juhovýchod, naprieč celým našim územím. Na viaceré miesta prinesie zrážky, ktoré budú skôr krátkodobého a intenzívneho charakteru.

Zrážky by mali v skorých ranných hodinách ustávať a postupne sa začne aj zmenšovať oblačnosť. Nedeľa prinesie ochladenie. Budeme sa nachádzať v chladnejšom duchu. Príchod a postup búrok sledujte TU.