Pre vysoké teploty vyhlásila vláda v Iraku štvordňový víkend

Článok
Teploty sa v lete na území Iraku normálne pohybujú na úrovni medzi 30 a 40 stupňami Celzia a spôsobujú časté výpadky prúdu.

Vzhľadom na očakávané extrémne vysoké teploty v Iraku vyhlásila dnes tamojšia vláda od štvrtka štvordňový víkend a nariadila regulované prerušovanie dodávok elektrickej energie v štátnych inštitúciách.

Teploty by podľa irackých meteorológov mali tento mesiac už po druhý raz prekročiť 50 stupňov Celzia. Z tohto dôvodu dospela vláda k rozhodnutiu vyhlásiť tento štvrtok a nedeľu za dni voľna, oznámil kabinet prostredníctvom mimoriadneho spravodajstva vysielaného v štátnej televízii. Víkendovými dňami sú v Iraku piatok a sobota, doplnila agentúra Reuters.

Teploty sa v lete na území Iraku normálne pohybujú na úrovni medzi 30 a 40 stupňami Celzia a spôsobujú časté výpadky prúdu.

Elektrická infraštruktúra v Iraku utrpela rokmi vojnových konfliktov a podfinancovania. Riadne dodávky prúdu v tejto blízkovýchodnej krajine prestali po invázii spojeneckých vojsk v roku 2003, keď boli tamojšie elektrárne vyplienené alebo zle spravované. Transformátory a rozvodné siete sú odvtedy častým terčom islamistických povstalcov. Vláda s tým nie je schopná nič urobiť, čo vyvolalo vlnu násilných protestov obyvateľstva, dodal Reuters.

V ďalšom vyhlásení zverejnenom na internete iracký premiér Hajdar Abádí oznámil, že nariadil programované prerušovanie dodávok elektriny v štátnych inštitúciách a v domoch všetkých vládnych predstaviteľov.

img