Prebúdza sa ďalšia sopka. Tentoraz v Taliansku

15.10.2021 o 12:10 - Veronika Sádovská

Po 130 rokoch nečinnosti sa prebúdza ďalšia sopka. Teraz je to v Taliansku.

Prebúdza sa ďalšia sopka. Tentoraz v Taliansku
Vulkán Porto v pozadí, foto: Hotel Conti

Počas toho ako celý svet sleduje erupciu vulkánu na ostrove La Palma na seba upútala ďalšia dlhé roky spiaca sopka. Tentoraz sa nachádza v Taliansku, na severnom pobreží Sicílie.

Už nejaký čas pozorujú, že z nej uniká para a plyny. Observtórium blízko sopky ju preradilo zo zelenej farby do žltej, čo naznačuje, že by sa mohla blížiť erupcia. Zároveň je hora intenzívnejšie monitorovaná.

V súčasnosti však nie sú žiadne známky, že by mala sopka bezprostredne vybuchnúť. Toto jej "prebúdzanie" môže istý čas trvať.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja všetkých prekvapila a ukázala, že aj dlhšie nečinná sopka môže mať poriadnu silu. Takto to vyzerá vo vzdialenejšom okolí pokrytom sopečným prachom.

Tam, kde sa rozliala láva, stále vyžaruje do svojho okolia nebezpečné teplo. Vrchná časť lávy síce vychladla, ale to drží teplotu vo vnútri stále veľmi vysokú. Obyvatelia sa tak ani po viac ako mesiaci nemôžu vrátiť do svojich domovov.

Odkedy začala erupcia bolo evakuovaných viac ako 7 000 ľudí. Naposledy evakuovali vo štvrtok vyše 300 ďalších obyvateľov.