Prečo došlo k ničivým zemetraseniam v Chorvátsku? Tu je vysvetlenie

30.12.2020 o 17:15 - Chorvátsko - Veronika Salayová
  • Článok

Chorvátsky geofyzik podrobne vysvetlil, prečo došlo k sérii zemetrasení v centrálnej časti Chorvátska. Potvrdil, že v Chorvátsku sa ešte vyskytnú ďalšie silné dotrasy. 

Prečo došlo k ničivým zemetraseniam v Chorvátsku? Tu je vysvetlenie
Zdroj: Slobodna Dalmacija

Odborník Josip Stipčević z geofyzikálneho oddelenia Záhrebskej prírodovedeckej fakulty podrobne vysvetlil, ako došlo ku katastrofickému zemetraseniu s epicentrom neďaleko Petrinje, informuje portál Slobodna Dalmacija. 

Viacerým laikom nie je celkom jasné, prečo Chorvátsko v tak krátkom časovom úseku zasiahlo množstvo väčších aj menších zemetrasení. 

Hlavná príčina dnešných a včerajších zemetrasení sa podľa odborníka nachádza v oblasti Jadranu. Jadranská oblasť je malá tektonická platňa, ktorá bola kedysi súčasťou veľkej africkej platne, od ktorej sa pred miliónmi rokov oddelila. Táto malá tektonická doska sa volá Adria.

Pohyb a interakcia Adrie s Európou sú príčinou zemetrasení v Chorvátsku, Taliansku, Bosne a Hercegovine, Slovinsku a vo všetkých okolitých oblastiach. 

Odborník opísal zvláštnosť v tomto zlome. „Posun rozptýlených krídel v tomto zemetrasení bol laterálny, t. j. posun bol horizontálny,“ vysvetľuje Josip Stipčević. 

Tento mechanizmus zemetrasenia je podľa jeho názoru veľmi neobvyklý pre Chorvátsko, kde väčšina zemetrasení kvôli tlaku Adrii má kompresný režim.

K poslednému silnému zemetraseniu v tejto oblasti došlo v roku 1909, keď mestom Pokuplje otriaslo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 5,8.

Po tejto udalosti sa začal nový cyklus namáhania pôsobením tektonických síl. Odvtedy až do súčasných zemetrasení tektonické sily napínali horniny v oblasti až do včerajšiemu zlomu, ktorý zapríčinil katastrofické zemetrasenie v oblasti Petrinje. 

Geofyzik následne dodal, že v najbližších dňoch môže dôjsť k ešte silnejšiemu zemetraseniu, aj keď je to veľmi nepravdepodobné. Zatiaľ je podľa jeho slov isté, že dôjde k následným otrasom, z ktorých niektoré môžu byť aj dosť silné a môžu spôsobiť ďalšie škody.

Najnovšie správy