Prečo je počasie také nejasné a kedy bude snežiť ?

Článok
Počasie na nasledujúce dni je pomerne nejasné a ťažko predpovedateľné. Prvé snehové vločky sa zrejme ukážu aj v nížinách, ale nebudú mať trvácnosť.
Kedy nasneží a prečo sa predpovede neustále menia ? Tak tieto otázky dostávame stále čím ďalej, tým častejšie. Trošku ,,zbehlejší,, fanúšikovia meteorológie celkom jasne chápu, že vývoj v atmosfére je nevyspytateľný a ani tie najpresnejšie numerické predpovede nedokážu objasniť, čo nás presne čaká.
Za veľmi dobrú aktuálnu ukážku môže slúžiť tajfún Hagupit pred ktorým utekajú Filipínčania do bezpečia. Predpovede, ktoré majú naznačiť: ktoré oblasti najviac zasiahne a čo môže priniesť sa doslova menia z hodiny na hodinu, nakoľko tajfún sa pohybuje pomerne neočakávane. Tu je ukážka, že ťažko vieme so sto percentnou istotou predpovedať, čo nás čaká za hodinu. Dobrým príkladom v našich podmienkach sú búrky.
Orografická búrka môže vzniknúť z hodiny na hodinu a celkom neočakávane priniesť katastrofu. Spomeňte si ako dopadla po búrke Vrátna.

Preto otázky: ,,Kedy nasneží a kde ?,, nie je možné zodpovedať. V rámci nášho portálu sa Vám vyhliadku na dlhšie obdobie pokúšame priniesť v sekcii KALENDÁR. Predpoveď do 7 dní pozostáva z výstupov numerických modelov Aladin, GFS, ECMWF, WRF.... Na dlhšie obdobie využívame primárne model GFS, ECMWF (do 10. dňa) a čiastočne GEM a JMA.
Numerické modely tzv. prepočítavajú predpovede, resp. zostavujú svoje nové výpočty väčšinou každých 6 hodín na základe rôznych vstupných údajov ako: aktuálne radarové zábery, aktuálne družicové zábery, pozorovania zo siete staníc, vplyv orografie a pod.
Po výpočte zostava numerické modely množstvo výstupov, napr. numerické predpovedné mapy, ktoré slúžia pre zostavenie predpovede.

Zostavenie vyhliadky počasia, ktorú nájdete v našej sekcii KALENDÁR prebieha na základe týchto máp, ale podstatnými dátami sú kontrolné behy modelov. Ide vlastne o prekryv, napr. piatich posledných časovo rozdielnych numerických výstupov, ktoré sa však časovo prekrývajú. Na základe rozptylu v danom čase môžeme vyjadriť mieru pravdepodobnosti vývoja počasia.

Na pekné vyjadrenie nám poslúži nasledujúci ensembl:


Zatiaľ čo do 12.decembra idú krivky relatívne spolu, čo značí pomerne jasný vývoj teploty v hladine 850 hPa a zrážok, tak po 12.12. je vidieť značný rozptyl. Čím je tento rozptyl väčší, tak tým je zostavenie predpovede náročnejšie.

To je dôvod, prečo sa dlhodobé predpovede menia a aktualizujeme ich každý deň. Vždy vychádzame z najčerstvejších dát. Ak by to bolo jednoduchšie, tak predpoveď môžeme vydať raz za 3-4 dni. Predpovede sa aktualizujú aj niekoľkokrát za deň a v tom je čaro meteorológie a prírody.

Na Vaše otázky: ,,Kedy nasneží a budú Vianoce biele ?,, sa nedá jasne odpovedať. Zostáva len sledovať aktuálny vývoj.
Na snehové vločky to aktuálne vyzerá v pondelok a vo štvrtok.

V pondelok bude postupovať studený front, ktorý od severozápadu stiahne chladnejší vzduch. V priebehu noci na pondelok sa tak zrážky začnú postupne meniť na snehové. Snehové vločky sa objavia najmä na strednom a východnom Slovensku, ale pri kladných teplotách neočakávajte väčšiu snehovú nádielku.

Ďalšia snehová nádielka by mohla prísť vo štvrtok. No všimnite si opäť nasledujúci obrázok:


Chladnejší vzduch by mal mať pôvod síce v Arktíde, no prejde cez Britské ostrovy až k nám. Rozhranie medzi teplým a studeným vzduchom bude veľmi blízke. V tomto prípade tak nie je celkom vylúčené presadenie teplejšieho juhozápadného prúdenia.

Podobne to je aj na dlhšie obdobie. Rozhranie teplého a studeného vzduchu je nejednoznačné, a tak ako sa dnes črtajú skôr kvapalné zrážky, tak to nemusí platiť už zajtra, a pozajtra to môže opäť vyzerať na dážď. Nasledujúci týždeň však predsa len môže preniknúť chladnejší vzduch a začať snežiť.
Meteorológovia priebeh počasia nevymýšľajú a ani neveštia zo zázračnej gule. Snažia sa HO PREDPOVEDAŤ. Každá predpoveď má však určitú mieru pravdepodobnosti a nakoniec úspešnosti. A v tom je to čaro.....
img