Prečo sa topia ľadovce tak rýchlo? Sú za tým tzv. tepelné bomby

04.05.2021 o 18:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Tím odborníkov zo Scrippsovho inštitútu v novej štúdii vysvetlil, prečo sa tak rýchlo topí morský ľad v Severnom ľadovom oceáne. Príčinou sú tzv. tepelné bomby. 

Prečo sa topia ľadovce tak rýchlo? Sú za tým tzv. tepelné bomby
Ilustračné. Foto: Scripps Oceanography

Ľad v Severnom ľadovom oceáne sa topí veľkou rýchlosťou, čo dokazujú aj mnohé snímky zo satelitov.

Dokonca pribúdajú aj dôkazy o tom, že už čoskoro by sa ľad mohol počas letných mesiacov úplne roztopiť.

Vedci intenzívne hľadali príčiny rýchlosti týchto zmien a prišli s vysvetlením. Príčinou sú prieniky teplej vody z Tichého oceánu, ktoré na ľad pôsobia ako tzv. tepelné bomby, uvádza Nature Comunications

Tepelné bomby „pracujú“ celé roky

Prúdy teplých vôd roztápajú ľad zospodu, a preto dochádza k jeho rýchlemu poklesu ľadovcov v Arktíde. 

Tieto tepelné bomby môžu pod vodou vydržať celé mesiace alebo aj roky a destabilizujú ľad tým, že teplo sa do ľadovcom postupne rozptyľuje smerom nahor. Ľad nad nimi sa nakoniec roztopí.

O týchto tepelných bombách sa doteraz vedelo málo, avšak vzhľadom k tomu, že prílev teplej vody tichomorského pôvodu v posledných desiatich rokoch narastá, pribúda čoraz viac dôkazov o tom, že arktický morský ľad by mohol po veľkú časť roka dokonca celkom zmiznúť. 

Arktída sa nenávratne topí

Podľa štúdie klimatológov z Kalifornskej univerzity môže byť Arktída počas leta  časť úplne bez ľadu, a to už od roku 2044. Nový výskum naznačuje, že medzi rokmi 2044 a 2067 v lete ľad z mora na severe zmizne úplne.

Tím odborníkov uvádza, že globálne otepľovanie spôsobené zásahmi človeka mení povahu Severného ľadového oceánu rýchlejšie než akékoľvek iné miesto na Zemi.

Najnovšie správy