Prečo tak prší ? Počasie ovplyvňuje systém podobný cyklóne

23.05.2019 o 15:41 - Peter Minárik
  • Článok

Uplynulé dni prinášajú jeden extrém za druhým. Najskôr udreli silné búrky a následne výdatné zrážky, ktoré nás ešte zopár hodín budú trápiť. 

Prečo tak prší ? Počasie ovplyvňuje systém podobný cyklóne

Extrémne počasie v strednej Európe má svoju príčinu v podobe rozsiahlej tlakovej níže Axel, ktorá ovplyvňuje počasie nad strednou Európou. Táto tlaková níž sa začala prehlbovať priamo nad strednou Európou. 

Tlaková níž nie je veľmi rozsiahla. Je pomerne malá, no napriek svojej veľkosti je veľmi dynamická. Aktuálne sa nachádza nad Poľskom a v priebehu dnešného dňa sa bude presúvať smerom nad Ukrajinu.

Na satelitnom snímku zo včerajšieho dňa, vidieť štruktúru tlakovej níže, ktorá pripomína miniatúrny tropický cyklón. Pohybuje sa mimoriadne pomaly a v rámci nej sa generuje nová a nová oblačnosť.

Tlaková níž čerpá energiu z oblasti Čierneho mora. Z tejto oblasti prichádza teplý, vlhký vzduch, ktorý sa nad oblasťou Poľska stáča, ochladzuje a tvorí sa v ňom nová zrážková činnosť, ktorá prichádza od severu.

V utorok sa v Poľsku vyskytlo až 7 tornád, čo súviselo s výraznou dynamikou, keďže sa práve nad Poľskom miešala teplá a studená vzduchová hmota. 

Tlaková níž však zrýchli svoj postup smerom nad Ukrajinu a zajtra zrážky ustanú.

Najnovšie správy