Pred 27 rokmi napadlo v Chorvátsku takmer 80 cm snehu

01.12.2020 o 14:45 - Chorvátsko - Veronika Salayová
  • Článok

Posledný novembrový deň v roku 1993, teda pred 27 rokmi, zasiahlo Chorvátsko silná snehová búrka, ktorá so sebou priniesla rekordné množstvo snehu.

 
Pred 27 rokmi napadlo v Chorvátsku takmer 80 cm snehu
Foto: HR Vrijeme

30. november v roku 1993 bol v Chorvátsku rekordný, čo sa týka množstva napadnutého snehu. Vo viacerých oblastiach boli presne pred 27 rokmi prekonané rekordy.

Na východ od hlavného mesta Chorvátska vtedy spadlo extrémne množstvo snehových zrážok. V meste Bjelovari namerali 79 cm snehu a v Križevci o niečo menej, a to  75 cm snehu, čo je zatiaľ na týchto dvoch staniciach rekord, ktorý nebol prekonaný.

Sú to tiež jediné dve hlavné meteorologické stanice, kde bola v novembri nameraná maximálna hĺbka snehu v histórii meraní. 

V tomto roku snehová búrka zasiahla aj Záhreb, kde spadlo o niečo menej snehu, no rozhodne to nebolo málo. V hlavnom meste vtedy napadlo rovných 50 cm snehu, čo je taktiež v Záhrebe doteraz najvyššia výška snehovej pokrývky za november. 

Takúto mimoriadne bohatú snehovú nádielku odvtedy Chorvátsko nezažilo. 

Snehové zrážky predsalen do Chorvátska mieria, ale zďaleka nie také intenzívne. Dnes v nočných hodinách môže snežiť najmä v severných oblastiach Chorvátska. 

 

Najnovšie správy