Pred 90 rokmi klesli teploty pod -40 °C. Vtáky padali k zemi

11.02.2019 o 12:23 - Peter Minárik
  • Článok

Dnes je to presne 90 rokov, čo si pripomíname obdobie, kedy v našej oblasti boli zaznamenavané historicky najnižšie teploty. Ortuť klesala až pod -40 °C.

Pred 90 rokmi klesli teploty pod -40 °C. Vtáky padali k zemi
foto: Eduard Genserek

11. február 1929 priniesol do našej oblasti mimoriadne arktické počasie. Teploty klesali na mnohých miestach nášho územia až pod hranicu -30 °C. Najnižšie minimá boli v strednej Európe evidované pod -40 °C.

Mrazy, ktoré sa na našom území vyskytli priniesla zhoda zaujímavej synoptickej situácie. Nad Sibírou, kde v zime pomerne často klesajú teploty aj pod -40 °C sa hromadil bazén studeného vzduchu. Na začiatku februára tu teploty klesali na -40 až -60 °C. Tento vzduch sa postupne dostával cez východnú Európou po zadnej strane tlakovej výše až do našej oblasti.

Najchladnejší deň bol 11. február 1929. Ráno panovalo slnečné počasie bez vetra a so snehovou pokrývkou na celom našom území. Vôbec najnižšia teplota na našom území bola nameraná vo Vígľaši-Pstruši, kde teplota klesla na rovných -41 °C.

pamätná tabuľa vo Vígľaši-Pstruši, kde namerali -41 °C. Na snímke miestna meteorologička Helena Kmeťová, foto: ČTK

pamätná tabuľa vo Vígľaši-Pstruši, kde namerali -41 °C, foto: TASR

Ide o najnižšiu zaznamenanú teplotu na našom území v histórii. Súčasne táto zima, ktorá panovala patrila podľa  SHMÚ k najchladnejším v 20. storočí. 

Absolútne minimá však nepadali len u nás, ale aj v okolitých krajinách. V susednej Českej republiky v ten istý deň namerali dokonca ešte nižšiu teplotu. V Litvínoviciach pri Českých Budejoviciach nameral vtedy amatérsky meteorológ teplotu až -42,2 °C. Situáciu išiel preveriť Štátny úrad meteorologický, ktorý konštatoval správne meranie a táto teplota zostala dodnes zapísaná ako rekordné minimum v Českej republike.

Zima 1928/1929 bola v našej oblasti mimoriadne chladná. Extrémne teploty spôsobovali, že rybníky boli zamrznuté až po dno, praskali stromy a dokonca padali k zemi vtáky, ktoré zamrzli. 

Najnovšie správy