Pred 90 rokmi udrela búrka storočia. Zabila až 60 ľudí

04.07.2019 o 21:05 - Peter Minárik
  • Článok

Na dnešný deň pripadá významné meteorologické výročie udalosti, ktorá dodnes vzbudzuje v odborných kruhoch záujem a robia sa rôzne reanalýzy toho, čo sa presne stalo.

Pred 90 rokmi udrela búrka storočia. Zabila až 60 ľudí

Písal sa 4. júl roku 1929. Teploty v strednej Európe prekračovali hranicu +30 °C a v niektorých oblastiach až cez +35 °C. Panoval teplý a dusný deň, no to čo prišlo večer nikto nečakal.

Meteorológovia na tento deň predpovedali premenlivú oblačnosť s ojedinelými prehánkami alebo búrkami a dosť teplo. Z ojedinelých búrok sa však vytvorila vražedná kombinácia, ktorá zabíjala, uvádza ČHMÚ.

V podvečerných hodinách 4. júla 1929 sa na juhu Nemecka začali formovať prvé búrky. V tejto oblasti pozorovali už prvé tornádo, ktoré malo silu F2 a zasiahlo mestečko Entringen.

Jednotlivé búrkové bunky sa na seba začali viazať a vytvorili postupne výraznejší búrkový komplex.

Intenzívne búrky sa už vyskytovali na juhu Bavorska a k českým hraniciam dorazila búrka okolo 18:00, kde sa vyskytovali krúpy s priemerom až cez 5 cm.

Z dnešných analýz vyplýva, že sa postupne sformoval výrazný burkový systém, tzv. derecho, čo je rozsiahla a silná veterná búrka spôsobená rýchlo postupujúcim búrkovým systémom. Na čele búrky sa vyskytujú nárazy cez 25 m/s. O derecho sa jedná, ak búrka prekoná dráhu dlhú aspoň 400 km.

Derecho na radarových záberoch môžete vidieť ako kompakt silných búrok, ktorý je často prehnutý.

derecho, zdroj: CHMU
derecho, zdroj: CHMU

Tak sa aj stalo a silná búrka zasiahla územia od južného Nemecka až po Poľsko.

Silné búrky v Česku zranili viac ako 200 ľudí a zabili 18 ľudí. V celej strednej Európe sa počet obetí odhaduje na zhruba 60.

Búrka vyvrátila obrovské množstvo stromov, prevracala vagóny vlakov, ničila vedenia a stožiare a taktiež výrazne poškodzovala domy. 

Vtedajšie noviny odhadli škody na 860 miliónov korún, čo je dnes zhruba 600 miliónov €.

Posledné derecho v našej oblasti, ktoré zabíjalo sa vyskytlo 11. augusta 2017 a zabilo 6 ľudí a zničilo cez 30 miliónov stromov.

Najnovšie správy