Pred nami je daždivý týždeň. Miestami môže napršať až 40 mm

Článok
Po slnečnom týždni s hmlami nás čakajú daždivé dni

Uplynulý týždeň bol na viacerých miestach slnečný a teploty často dosahovali aj viac ako +10°C. Zatiaľčo v nízkych polohách sa často vyskytovala hmla alebo nízka oblačnosť, ktoré pretrvávali aj po celý deň, v stredných a vysokých polohách prevládalo slnečné počasie. Najteplejšie bolo v stredu, kedy sa v Telgárte oteplilo až na +12,9°C. Monotónny charakter počasia z dôvodu pretrvávajúcej tlakovej výše je však už za nami. Pre nami je daždivý týždeň s množstvom zrážok.

Cez naše územie prejde niekoľko frontov

Prúdenie sa nasledujúce dni zmení. Tlaková výš, ktorá ovplyvňovala počasie posledný týždeň sa už rozpadla a naše územie sa momentálne nachádza v nevýraznom tlakovom poli. Nasledujúce dni bude mohutnieť Azorská tlaková výš nad Atlantikom a zároveň sa prejaví aj Islandská tlaková níž. Nad Islandom sa budú postupne vytvárať viaceré tlakové níže, ktoré budú postupovať od západu na východ. Tie prinesú niekoľko frontálnych systémov, spojených s vlhkým vzduchom z Atlantiku. Intenzívne zrážky sa očakávajú na viacerých miestach severnej polovice Európy.

Na strednom Slovensku aj cez 40 milimetrov

Intenzívne zrážky sa s postupom tlakových níži očakávajú aj u nás. Zrážky budu prúdiť od západu až severozápadu a budú v kvapalnom skupenstve. Zatiaľčo v západnej polovici a na strednom Slovensku bude zrážok dostatok, na východe sa ich moc neočakáva. Do konca pracovného týždňa môže vo viacerých oblastiach spadnúť aj viac ako 40 mm. Pršať však bude aj v mnohých oblastiach severnej polovice Európy.

Intenzívny dážď by mal na naše územie doraziť v utorok, kedy naprší prevažne do 25 milimetrov a potom vo štvrtok. Do piatku naprší celkovo aj viac ako 40 milimetrov. Modely lokálne predpovedajú dokonca aj viac ako 50 milimetrov, no hovoriť o presných číslach je zatiaľ predčasné. S istotou sa však dá povedať, že dážď bude výdatný.


Nasledujúce dni tak budú daždivé, s veľkým množstvom oblačnosti. Snehové zrážky sa očakávajú výlučne vo vysokých polohách a v nižších oblastiach sa sneh opäť môže ukázať počas víkendu. Teplota by sa výrazne meniť nemala a naďalej ostaneme v teplejšom vzduchu, s maximami aj cez +10°C. 

img