Pred nami je najchladnejší záver februára za uplynulých 30 rokov. Jar

- P.M.
Článok
V priebehu víkendu na našom území odštartovala séria mrazivých dní. Veľmi studené dni nás čakajú až do začiatku marca

Zo dňa na deň sa nielen na našom území, ale aj v mnohých ďalších častiach Európy výrazne ochladzuje. Mrazy ešte prituhnú a naše územie čaká najmrazivejší záver zimy za uplynulé desaťročia. 

Mrazy však nepotrápia len naše územie, ale výrazne sa ochladí v celej Európe, kde budú taktiež teploty o niekoľko stupňov pod hranicou dlhodobého normálu a súčasne sa očakávajú aj celodenné mrazy, ktoré sú na koniec februára pomerne vzácne.

Najmrazivejší záver zimy za 30 rokov

Za vpád studeného vzduchu, môže celkom zaujímavé rozloženie tlakových útvarov. Nad Škandináviou sa nachádza výrazná tlaková výš a súčasne sa nad juhovýchodnou časťou Európy rozkladá oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorú tvorí jedna tlaková níž so stredom nad Čiernym morom a ďalšia so stredom nad Sicíliou.

Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi sa do našej oblasti pumpuje veľmi studený vzduch od severovýchodu, ktorý zatečie nad celú Európu.

ANIMÁCIA: Vývoj teploty v hladine 850 hpa (cca 1500 m n.m. na nasledujúce dni a zatekanie studeného vzduchu)

 

Mrazivé počasie prinesie na naše územie teploty, ktoré budú klesať až pod hranicu -20°C, pričom v dolinách a v kotlinách budú teploty pri vyjasnení klesať aj pod -25°C.

Ani počas dňa nebude výrazne teplejšie. Maximálne teploty by v nasledujúcich dňoch nemali stúpať nad bod mrazu, pričom v najchladnejších lokalitách na severe Slovenska by sa mohol vyskytnúť aj arktický deň.

Arktickým dňom, označujeme deň, kedy maximálna denná teplota neprekročí hranicu -10°C.

Výskyt arktického dňa je v poslednej februárovej dekáde pomerne nezvyčajný. Naposledy sa tak podľa Klimatologickej služby SHMÚ stalo v roku 1986 a pred tým v roku 1963, Arktický deň nás tak čaká na konci februára po viac než 30 rokoch

Za zaujímavosť stojí ešte jeden údaj. Absolútne najnižšiu maximálnu teplotu zaznamenal SHMÚ v poslednej februárovej dekáde 27.2.1963 v Poprade na úrovni -12,5°C. Sieť meteorologických staníc je dnes rozšírenejšia, a tak existuje šanca, že prekonáme aj tento rekord a zaznamenáme novú najnižšiu maximálnu teplotu platnú pre koniec februára.

Oteplenie až v marci

Koncom februára zároveň končí aj perióda meteorologickej zimy, ktorá začala 1. decembra. Od 1. marca tak už datujeme meteorologickú jar. Tá síce začne ešte mrazivo, no pomerne rýchlo sa začne otepľovať.

Ako vidieť na ansámbloch numerického modelu GFS tak teploty by vo výškach mali stúpať z hlbokého podpriemeru do výrazného teplotného nadpriemeru. 

 

Prvé marcové dni by mohli priniesť teploty, ktoré sa môžu priblížiť až k hranici +15°C.