Pred nami sú dni bohaté na zrážky. Na horách zima zotrvá

Článok
Slnka sa tak skoro na našom území nedočkáme. Počasie totiž stále bude pod vplyvom nízkeho tlaku a bude pršať, na horách aj snežiť.

Prší, prší a prší. Zrážok je za uplynulé dni už dostatok a pôda je predovšetkým v južnej časti územia značne nasiaknutá, ba dokonca premočená. Akékoľvek trochu výdatnejšie zrážky sa takmer ihneď odzrkadľujú na vzostupe vodných tokov, ktoré dosahujú aj úrovne najvyššieho stupňa povodňové aktivity. Oblačnosti a zrážok sa nezbavíme ani nasledujúce dni.

Počasie totiž bude pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku. Komplex tlakových níži a frontálnych systémov ovplyvní počasie v celej našej oblasti niekoľko nasledujúcich dní. Takáto situácia je veľmi zložitá na predpoveď. Isté je, že oblačnosti bude veľa, ale rozloženie zrážok je nejasné a mení za z hodiny na hodinu. Ešte premenlivejšia je hranica sneženia. Tá závisí od prítoku teplého, prípadne studeného vzduchu, čo akýkoľvek posun tlakovej níže o pár desiatok kilometrov môže výrazne zmeniť.

Ešte počas víkendu sa zdalo, že nás čaká tento týždeň výrazné oteplenie s teplotami až do +15°C a s dažďovými zrážkami aj na horách. Z dnešného pohľadu to vyzerá na teploty s maximami okolo +10°C a pršať na horách bude len zo dva, či tri dni, čo je výrazne lepšie na výšku a kvalitu snehovej pokrývky ako sa očakávalo.

Pondelok bol veľmi teplý

Prvý deň týždňa bol v Európe výrazne odlišný. Zatiaľ čo v západnej Európy panovali podpriemerné teploty, tak naopak v juhovýchodnej Európe bolo veľmi teplo. V Grécku sa napríklad teplota šplhala až k vysokým +30°C a teplo bolo aj pri Jadrane. Na Makarskej riviére v Chorvátsku sa teploty pohybovali až okolo +18°C, čo sú vysoko nadpriemerné teploty.

Obr. 1. Teplotné anomálie počas pondelka

Nasledujúce dni sychravé

Až do konca týždňa treba počítať na našom území s oblačným a zamračeným počasím, ktoré bude prinášať aj časté zrážky.

Animácia: Očakávané zrážky na nasledujúce dni

Na horách však pôjde prevažne o zrážky snehové. V stredu a čiastočne aj vo štvrtok sa tu však môžu objaviť aj kvapalné zrážky, nakoľko hranica sneženia vzrastie až do vysokých polôh. Ochladí sa až počas víkendu.

Animácia: Očakávaná hranica sneženia na nasledujúce dni

Sneženie v nížinách najbližšie dva týždne zdá sa nehrozí. Sneh sa však udrží aspoň na horách. Nasledujúce dni by mali byť najteplejšie z tohto mesiaca.

img