Pred nami sú oblačné a hmlisté dni. Zima príde najskôr po Kataríne

Článok
Oblačno, zamračené, hmlisto, prehánky, občasný dážď a pomerne vysoké teploty. Z týchto slov pozostávajú aktuálne predpovede počasia.
Pred nami sú opäť oblačné a hmlisté dni. Prakticky sa tak charakter počasia meniť nebude. Za všetko môže rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa dlhodobo rozkladá nad východným Atlantikom a po prednej strane tohto nižšieho tlaku je tak Európa vystavená teplejšiemu južnému prúdeniu. Podobne tak tomu bude aj nasledujúce dni. Naviac sa nad Stredozemím a nad Jadranom bude udržiavať ďalšia tlaková níž, ktorá len zintenzívni prílev teplého a vlhkého vzduchu do našej oblasti.

V tomto prúdení bude panovať síce teplé, ale oblačné a hmlisté počasie. Denné teploty sa v nasledujúcich dňoch budú pohybovať v intervale +9 až +16°C. Mierne sa počasie zhorší vo štvrtok, kedy počasie na západnom Slovensku ovplyvní rozpadajúci sa frontálny systém, ktorý môže priniesť aj zrážky. Ďalšia dávka dažďa príde až v nedeľu.

Kedy príde zima ?
I keď pohľad do kalendára naznačuje, že by sa už pomaly malo ochladzovať, tak nebude tomu tak. Minimálne do Kataríny (25.11.) to vyzerá, že zima do nižších polôh nepríde. Situácia by sa mohla zmeniť až po tomto dátume. Numerické modely naznačujú, že sa v oblasti východnej Európy vytvorí oblasť nízkeho tlaku a po zadnej strane tejto tlakovej níže by do našej oblasti mal preniknúť studený vzduch.
Mimochodom s podobnou predpoveďou už kalkuloval na začiatku novembra a stále s ňou počíta dlhodobý klimatický model CFS. Uvidíme ako to nakoniec dopadne. Zima však už má veľkú šancu.
img