Pred nami sú opäť slnečné dni. Vyvrcholia nedeľňajšími búrkami

Článok
Pred nami sú opäť príjemné, letné dni, ktoré prinesú teplotu aj nad hranicou +30°C. Vysoký teploty však opäť ukončia búrky.

Počasie na našom území začala opäť ovplyvňovať oblasť tlakovej výše. Tá sa až do nedele postará na našom území o príjemné slnečné počasie. Počas piatka a soboty sa zrážky na našom území vyskytnú len veľmi výnimočne. Tieto dni by mali byť prevažne slnečné. Počasie sa opäť zmení v nedeľu.

Prílev teplého vzduchu vyvrcholí pred frontom

Cez našu oblasť sa aktuálne presúva stred tlakovej výše. Jej stred sa presunie cez našu oblasť nad východnú Európu, kde sa usadí a po jej zadnej strane by do našej oblasti mal počas zajtrajšieho dňa zintenzívnieť prílev teplého vzduchu.

Maximálne denné teploty by sa v nedeľu mali pohybovať od +24 do +28°C, ale v oblasti juhozápadného Slovenska by teploty mali opäť pokoriť tropickú hranicu +30°C. 

Nedeľa by mala byť ešte teplejšia. Do našej oblasti totiž začne od juhu pred blížiacim sa studeným frontom vrcholiť prílev teplého vzduchu od juhu.

 

V nedeľu počítajte s tým, že sa teploty vyšplhajú v severných oblastiach na +23 až +28°C, ale na juhu a východe by malo byť od +26 do +32°C.

 

Nižšie teploty na severe spôsobí pribúdajúca oblačnosť, ktorá prinesie v nedeľu popoludní búrky.

Búrky na fronte môžu byť aj intenzívnejšie

V priebehu nedele by počasie na našom území mal začať ovplyvňovať postupujúci studený front. V priebehu popoludnia tak na severozápade a severe územia začne pribúdať oblačnosť a postupne sa objavia búrky.

Búrky prinesie spomínaný studený front, ktorý je obvykle nositeľom aj pomerne výraznej dynamiky. Búrky by sa tak na fronte mali organizovať do línie a postupne začať postupovať našim územím. V priebehu nedele hrozia búrky najmä na severozápade a západe územia.

 

Počas noci na pondelok sa budú búrky odsúvať ďalej na východ. Búrky by mali byť sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele aj silnejším nárazovým vetrom, či krúpami.

img