Pred nami sú tropické dni. V utorok príde zmena

Článok
Začiatok pracovného týždňa bude horúci. V utorok prídu búrky

Druha polovica víkendu a začiatok pracovného týždňa budú slnečné a horúce. Tropické teploty preruší studený front, ktorý začne prechádzať cez naše územie v utorok večer. Prinesie ochladenie, búrky a dážď.

Začiatok týždňa ešte horúci

Dnešným dňom sa začala séria troch teplých dní. Zatiaľčo dnes teplota presiahne +30°C len výnimočne, zajtra tomu bude inak. Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad Čiernym morom k nám bude od juhozápadu prúdiť veľmi teplý vzduch. V pondelok sa budú teploty pohybovať od +26 do +31°C, no najmä na juhozápade môžu vyskočiť až na +34°C. Na celom území bude jasno až polojasno. Nad východnou Českou republikou sa však už budú tvoriť búrky spojené so studeným frontom, ktoré k nám môžu ,,dofúknuť,, oblačnosť alebo slabý dážď. Na severozápade preto treba miestami, najmä v popoludňajších hodinách očakávať zväčšenú oblačnosť. V utorok horúčavy vyvrcholia. Na celom území očakávame teploty +30 až +35°C, pričom najteplejšie by malo byť na juhu východného Slovenska. 

Maximálne teploty v pondelokMaximálne teploty v utorok

V utorok popoludní dorazí studený front

Horúce dni preruší v utorok studený front. Ten je patrne viditeľný už aj na vyššie priloženom obrázku teploty z 16:00 v utorok. Front začne v popoludňajších hodinách postupovať cez naše územie od severozápadu. Na jeho čele by sa mali tvoriť búrky, ktoré môžu byť aj veľmi intenzívne.
Hovoriť o ich intenzite je zatiaľ veľmi skoro, no predčasne naznačujú modely výraznú dynamiku. Búrkam by mala priať výrazná instabilita (CAPE) na úrovniach 1500 až 2000 J/kg. Veľmi priaznivé podmienky bude tvoriť taktiež strih vetra, na úrovni až 24 m/s. Model GFS taktiež vykazuje vysoké hodnoty helicity, čo bude viesť k tvorbám supercelárnych búrok, pri ktorých nie je možné vylúčiť ani tornádo. Búrky sa budú tvoriť na čele frontu a budú postupovať na sever až severovýchod.

Poloha studeného frontu v utorok o 14:00
poloha studeného frontu v utorok o 14:00, zdroj: DWD

Front však s vysokou pravdepodobnosťou búrky prinesie. Otázkou je v akej intenzite a akom čase. Frontálne rozhranie bude neskôr postupovať ďalej na východ. Búrky/dážď sa môžu vyskytovať celú noc z utorka na stredu v oblasti stredného Slovenska. Počas stredy rána by mal front priniesť búrky aj na východ, tam by už však nemali byť také intenzívne.

Ensemble modelu GFS na nasledujúcich 16 dní

Ochladenie dočasne preruší letné počasie. Otepľovať by sa malo začať až koncom týždňa. Preto využite nasledujúce dni a strávte voľný čas niekde pri vode, kým je tá možnosť.

img