Pred nami sú tropické horúčavy a dennodenné búrky

24.07.2018 o 11:00 - Peter Minárik
  • Článok

Pred nami je séria dlhotrvajúcich horúčav, pri ktorých teploty každý deň budú stúpať na našom území nad hranicu +30 °C. Okrem vysokých teplôt sa však treba pripraviť aj na každodenné búrky.

Pred nami sú tropické horúčavy a dennodenné búrky

V našej oblasti to vyzerá na na vlnu tropického počasia, ktorá tak skoro neodíde. Ba práve naopak, každým dňom budú teploty stúpať nahor a spolu s nimi budú búrky čoraz intenzívnejšie.

Rovnaká situácia

Charakter situácie nad našou oblasťou sa totiž nezmení. Nad Ruskom sa bude minimálne až do začiatku augusta rozkladať mohutná tlaková výš a okolo nej k nám začne najskôr prúdiť teplý vzduch od východu a postupne sa na prelome júla a augusta začne stáčať prúdenie na ešte teplejšie juhovýchodné a postupne južné prúdenie. To by k nám mohlo priniesť extrémne vysoké teploty až nad hranicou +35 °C.

Veľa búrok

Okrem teplého vzduchu však nad našou oblasťou bude aj dostatok vlhkosti. Vyhliadky naznačujú, že sa nad našou oblasťou a nad oblasťou Balkánu bude nachádzať vo vyšších vrstvách oblasť nižšieho tlaku, a práve tá zabezpečí vlhkosť.

Teplý a vlhký vzduch sa tak bude labilizovať a v tomto vzduchu sa budú vytvárať časté a dennodenné búrky, čo vidieť aj na animácii denných popoludňajších zrážok. 

Treba sa tak pripraviť na to, že nasledujúce dni budú stále o tom istom. Bude teplo a búrlivo.

Najnovšie správy