Predpoveď meteorológov: Čaká nás horúce a suché leto!

21.05.2020 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Meteorológovia prišli s dlhodobou predpoveďou na letné mesiace. Slováci by sa podľa ich predpovede mali pripraviť na veľmi horúce a suché leto. 

Predpoveď meteorológov: Čaká nás horúce a suché leto!
Zdroj: Accuweather

Popredná meteorologická spoločnosť Accuweather prišla s dlhodobou prognózou počasia na leto v Európe. 

Podľa práve uverejnenej sezónnej predpovede Accuweather bude leto v Európe v globále veľmi horúce. Osobitne poukazujú na to, že teploty vzduchu na severe Talianska a na nížine Balkánu by mohli dlhodobo dosiahnuť až extrémne hodnoty +40 °C.

Pravdepodobne pôjde o niekoľko silnejších tepelných vĺn, kedy budú horúčavy pretrvávať niekoľko týždňov. Prognóza meteorológov počíta aj s ničivými požiarmi, ktoré sa očakávajú najmä na Pyrenejskom polostrove.

Podobný model počasia bude aj vo Francúzsku a Nemecku, kde je pravdepodobné, že bude výrazné sucho. Pokračovanie extrémneho sucha sa očakáva aj na Ukrajine. 

Slovensko sa tiež nachádza v suchom a horúcom pásme, bez výrazných a pretrvávajúcich zrážok. Takáto predpoveď určite nie je v prospech poľnohospodárov, pretože pokračovanie jarného sucha je pre nich najhorším možným scenárom.

Väčšina Európy trpí nedostatkom vlahy. Sucho bude podľa meteorológov z Accuweather na väčšine územia pretrvávať aj naďalej. 

Najnovšie správy