Predpovedať počasie v najbližších dňoch bude náročnejšie. Budeme pod vplyvom výškovej tlakovej níže

09.08.2022 o 06:01 - Dominik Cenkner

Ak vám bude niekto dnes či v ďalších dňoch hovoriť, že presne vie, aké bude počasie, veľmi mu neverte. Naša oblasť sa bude nachádzať pod vplyvom výškovej tlakovej níže. Čo to vlastne znamená?

Predpovedať počasie v najbližších dňoch bude náročnejšie. Budeme pod vplyvom výškovej tlakovej níže
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, výšková tlaková níž je útvar s nižšou prediktabilitou. Viac približuje v príspevku na sociálnej sieti.

V rámci výškovej níže sú vhodné podmienky na výstupné pohyby, a teda aj vznik prehánok a búrok. Ide však o objekt synoptickej analýzy, ktorého prediktabilita je nižšia v porovnaní so štandardnými tlakovými útvarmi, predovšetkým pre jeho menší rozmer.“

„Často záleží aj na konkrétnom zakrivený izohýps (izočiar rovnakej geopotenciálnej výšky) na jej okraji. Situácia je teda náchylná na zmeny v predpovedi, tj. pomerne náročná na predpoveď. Jej neurčitosť však vieme s využitím pravdepodobnostných predpovedí aj popísať,“ píše SHMÚ.

Počasie v utorok 9. augusta

Dnes bude prevládať malá, miestami aj zväčšená oblačnosť. Ojedinele sa môžu vyskytnúť prehánky.

Vylúčené nie sú ani búrky. Ak sa vyskytnú, tak zrejme najskôr v dopoludňajších hodinách.

Zrána sa môže vyskytnúť aj hmla. Na cestách preto jazdite opatrne.

Čo sa teplôt týka, dnešné maximá sa budú pohybovať v rozmedzí od +25 °C do +30 °C. Na severe väčšinou od +20 °C do +25 °C.

Fúkať bude severný až severovýchodný vietor s rýchlosťou 4 až 10 m/s, v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). V Banskobystrickom kraji a na Podunajskej nížine sa väčšinou očakáva slabý vietor.