Prelom rokov bude slnečný a mrazivý. Zasneží až v prvý pracovný týždeň

Článok
Počasie v našej oblasti prevzala pod kontrolu rozsiahla tlaková výš, ktorá bude počasie ovplyvňovať aj na prelome rokov.

Počasie v našej oblasti ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš, ktorá sa nad vnútrozemie Európy nasunula z Atlantiku. Táto tlaková výš je mimoriadne mohutná o čom svedčí fakt, že v oblasti Francúzska namerali historické rekordy v tlaku vzduchu, ktorý sa šplhal až k 1050 hPa.

Tlaková výš spôsobuje problémy napríklad v Madride. Vplyvom vysokého tlaku sa v prízemnej vrstve držia exhaláty a v meste panuje smogová situácia. Ovzdušie sa v nadchádzajúcich dňoch môže zhoršiť aj na našom území.

Tlaková výš sa udrží

Stred tlakovej výše sa aktuálne usadil nad vnútrozemím Európy. Dominantný vplyv tak má aj na počasie u nás a minimálne do 3. januára aj mať bude.

Na našom území zavládne prevažne jasné až polojasné počasie. Zrána sa však v nižších polohách môže vyskytovať hmla alebo nízka oblačnosť.

Teploty počas dňa okolo nuly

Nadchádzajúce dni by mali priniesť veľmi podobné teploty. Počas dňa sa budú teploty pohybovať od -3 do +3°C. Teplejšie bude v oblastiach, kde sa objaví slnko. Chladnejšie zasa v oblastiach, kde sa hmla alebo nízka oblačnosť udrží dlhšie.

Nízke však budú nočné a ranné teploty. Tie budú klesať na -4 až -10°C. V dolinách a v kotlinách však môže byť aj pod -15°C.

Silvestrovská noc mrazivá a bez zrážok

Prelom rokov by sme mali oslavovať pri jasnom až polojasnom počasí bez zrážok. Teploty by sa mali pohybovať od -5 do -12°C, v kotlinách do -16°C.

Sneženie príde až v prvom pracovnom týždni

Zmena počasia sa očakáva počas prvého januárového pracovného týždňa. Nad Pobaltím by sa mala prehĺbiť tlaková níž a okolo nej by do našej oblasti mal preniknúť frontálny systém, ktorý by na celé naše územie mal priniesť sneženie. To by najmä na severe malo byť aj výdatnejšie.

img