Pri Černobyle stále horí. Požiar zvýšil úroveň radiácie až 16-násobne

07.04.2020 o 19:49 - Černobyľ - Peter Minárik
  • Článok

Hasiči na Ukrajine aj naďalej bojujú s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý vypukol neďaleko černobyľskej jadrovej elektrárne. Požiar v oblasti zvýšil úroveň radiácie.

Pri Černobyle stále horí. Požiar zvýšil úroveň radiácie až 16-násobne

V uzavretej zóne černobyľskej jadrovej elektrárne zúri požiar, ktorý sa hasičom zatiaľ nedarí uhasiť. Požiar vypukol v trávnatej oblasti ešte v sobotu.

Polícia vypátrala muža, ktorý požiar spôsobil. Ide o 27-ročného muža, ktorý zapálil trávu vraj pre zábavu, no keď sa oheň začal rýchlo šíriť, tak ho už nedokázal uhasiť. Postupne požiar zachvátil viac ako sto hektárov lesa.

S požiarom bojujú desiatky hasičov a dve lietadlá. Časť požiaru síce lokalizovali, ale väčšia časť sa stále šíri. 

V tejto oblasti 26. apríla v roku 1986 došlo k najvážnejšej havárii jadrovej elektrárne na svete. Rádioaktivita kontaminovala mnohé oblasti, pričom najviac kontaminovaná je práve oblasť v okolí elektrárne. Uzavretú oblasť tvorí zhruba 2600 km2 a táto oblasť je neobývaná. 

Požiar v tejto oblasti tak uvoľňuje do okolia rádioaktívne častice. Kyjevská správa ochrany životného prostredia informovala, že v oblasti, kde vypukol požiar namerali až 16-násobne zvýšené hodnoty radiácie. 

Upokojila však verejnosť, že zvýšená rádioaktivita je len dočasná v jednotlivých ohniskách. Nešíri sa mimo oblasť požiaru a po uhasení alebo spálení danej oblasti sa rádioaktivita vracia do normálu. 

Najnovšie správy