Pri Írsku sa prehnala jedna z najväčších vĺn. Mala takmer 30 metrov

02.11.2020 o 07:06 - Veronika Salayová
  • Článok

Búrka Epsilon v Atlantiku priniesla jednu z najväčších zaznamenaných vĺn vôbec. 

Pri Írsku sa prehnala jedna z najväčších vĺn. Mala takmer 30 metrov
Foto: Wetteronline

V severnom Atlantiku na otvorenom mori sa pred pár dňami strhla obrovská vlna. Tá dosahovala výšku takmer 30 metrov a namerala ju bója približne 320 kilometrov západne od Írska. Ostatné zaznamenané vlny boli priemerne vysoké necelých 18 metrov.

Takúto mimoriadne vysokú vlnu „priniesla“ búrka Epsilon, ktorá nad Atlantik minulú týždeň priniesla nárazový vietor s rýchlosťou viac ako 150 km/h. Za vytváranie vĺn je zodpovedný vietor a nízky tlak vzduchu, ktorý sa v tom čase pohyboval na úrovni 945 hektopascalov.

Takáto vysoká vlna sa len nevidí a je jedna z najväčších zaznamenaných vôbec.
28. októbra bola zaznamenaná vlna s výškou takmer 30 metrov. Zdroj: Wetteronline
28. októbra bola zaznamenaná vlna s výškou takmer 30 metrov. Zdroj: Wetteronline

Obrovské vlny tohto druhu sa už vyskytli napríklad pri búrkach v Severnom mori. V januári 1995 bola na plošine na ťažbu ropy Draupner nameraná ničivá 25 metrov vysoká vlna.

Pred týmto prvým meraním v roku 1995 neexistovali žiadne prístrojom zaznamenané dôkazy o takto vysokých vlnách. Existovali iba neoficiálne výpovede svedkov. 

Vysoké vlny sa nevyskytujú hocikde, ale iba na určitých miestach na Zemi. Jedným z častých miest, kde sa takéto „monštruózne“ vlny objavujú, je napríklad pri Nazare v Portugalsku. 

 

Najnovšie správy