Pri Jadrane je extrémne búrlivo. Udrelo už viac ako 100 000 bleskov

24.07.2020 o 16:11 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie nielen u nás, ale aj v oblasti Jadranu ovplyvňuje tlaková níž, v dôsledku ktorej je v mnohých štátoch Európy mimoriadne búrlivé počasie a to sa nevyhlo ani nášmu územiu.

Pri Jadrane je extrémne búrlivo. Udrelo už viac ako 100 000 bleskov

V oblasti Jadranu ako aj na našom území je aktuálne mimoriadne búrlivo. Meteorológovia v okolí Jadranského mora už niekoľko dní varujú pred mohutnými búrkami, ktoré dnes Jadran skutočne zasiahli.

Počasie tu totiž ovplyvňuje tlaková níž, ktorá v oblasti zabezpečuje prítomnosť teplého a vlhkého vzduchu, ktorý je mimoriadne vhodný pre búrky.

Vďaka dynamike sa v oblasti tvoria početné supercelárne a multicelárne búrky, ktoré prinášajú intenzívne zrážky a krúpy. 

Búrky sú také intenzívne, že v oblasti platia výstrahy 2. stupňa a na severe Chorvátska dokonca výstraha 3.stupňa. Meteorológovia varujú pred možnými povodňami, keďže búrky prinášajú skutočne rekordné úhrny zrážok.

Rekordná je aj blesková aktivita. Búrkam ešte nie je rozhodne koniec a už za 12 hodín stihli vyprodukovať viac ako 100 000 bleskových úderov.

Na situácii sa nič nezmení ani v nasledujúcich hodinách. Nielen u nás, ale aj pri Jadrane stále hrozia intenzívne búrky.

Najnovšie správy