Pri Jemene môže vybuchnúť tanker plný ropy. Hrozí ďalšia ekologická katastrofa

04.06.2021 o 11:39 - Ľubomír Franko
  • Článok

Dlhodobo opustený ropný tanker pri pobreží občianskou vojnou sužovaného Jemenu môže "kedykoľvek vybuchnúť", varovala vo štvrtok environmentálna organizácia Greenpeace. Zároveň a vyzvala OSN, aby zabránila úniku chemikálií do Červeného mora, uviedla agentúra AFP.

Pri Jemene môže vybuchnúť tanker plný ropy. Hrozí ďalšia ekologická katastrofa
Tanker pri Jemene, foto: Greenpeace

Štyridsaťpäťročný tanker FSO Safer má stále na palube 1,1 milióna barelov ropy a od roku 2015 je zakotvený neďaleko západojemenského prístavného mesta Hudajda. Loď sa môže kedykoľvek rozlomiť alebo explodovať, uviedol hovorca Greenpeace.

Podľa neho nejde o to, či sa tak stane, ale kedy, keďže už šesť rokov sa ňu nikto nestará. Okrem korózie sú problémom aj výbušné plyny v skladovacích nádržiach.

Greenpeace tvrdí, že riešenie je pritom k dispozícii - vrátane expertízy a technológií. Únik ropy by mohol zničiť ekosystémy Červeného mora, zlikvidovať rybársky priemysel v regióne a spôsobiť uzavretie životne dôležitého prístavu Hudajda na šesť mesiacov.

Prístup k opustenému nezabezpečenému plavidlu komplikuje pretrvávajúca vojna medzi vládnymi silami podporovanými vojenskou koalíciou pod velením Saudskej Arábie a húsijskými povstalcami, ktorých podporuje Irán.

Konflikt, ktorý trvá od roku 2014, dostal Jemen na pokraj hladomoru a pripravil o život už desaťtisíce obyvateľov, väčšinou civilistov, pričom milióny ľudí museli utiecť zo svojich domovov.

Za relatívne krátku dobu ide o ďalšiu alarmujúcu správu podobného charakteru. Len prednedávnom sa začala pri Srí Lanke potápať nákladná loď plná chemikálii a plastov.

zdroj: TASR

Najnovšie správy