Pri pobreží Srí Lanky uviazlo viac ako 100 veľrýb

03.11.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Záchranári a dobrovoľníci sa už niekoľko hodín pokúšajú zachrániť približne 100 veľrýb, ktoré uviazli pri západnom pobreží Srí Lanky.

Pri pobreží Srí Lanky uviazlo viac ako 100 veľrýb
Uviaznuté veľryby pri brehoch Srí Lanky, Foto: newswire.lk

Miestne média informujú, že má ísť o najväčšie uviaznutie v krajine. Ide o veľryby patriace do rodu Globicephala. Z angličtiny ich názov môžeme preložiť ako „pilotné veľryby“.

Práve tie s krátkymi plutvami uviazli na brehu Panadury, vzdialenej približne 25 km južne od Kolomba, krátko pred západom slnka. Ich počet sa v priebehu nasledujúcich hodín rýchlo zvyšoval.

„S pomocou miestnych obyvateľov sa ich snažíme tlačiť späť k oceánu,“ uviedol šéf miestnej polície Sanjaya Irasinghe. Národný úrad na ochranu morského prostredia (Mepa) oznámil, že ide o najväčšie uviaznutie v krajine.

„Je veľmi neobvyklé, že sa k našim brehom dostane tak veľké množstvo veľrýb,“ povedal šéf Mepa Dharshani Lahandapura s tým, že príčina uviaznutia nie je známa. „Myslíme si, že ide o podobnú situáciu aká sa stala v septembri v Tasmánii.“

Vtedy pri brehoch na západnom pobreží austrálskeho štátu Tasmánia uviazlo vyše 500 veľrýb. Z nich takmer 400 uhynulo. Podarilo sa ich zachrániť niečo cez 110, pričom záchranárom to trvalo niekoľko dní.

Najnovšie správy