Pri Viedni sa mohlo vyskytnúť tornádo

03.05.2018 o 02:12 - Viedeň - P.M.
Článok

Počas uplynulej noci sa v oblasti Rakúska vyskytovali silné búrky z ktorých niektoré vykazovali supercelárne črty. Pozornosť sa sústreďuje k Viedni. Tam sa totiž mohlo vyskytnúť tornádo. 

Pri Viedni sa mohlo vyskytnúť tornádo
Fotografie z ktorých nie je jednoznačne možné určiť o čo išlo, zdroj: bilder-upload.eu

Rakúski meteorológovia a amatérske spolky vyzývajú obyvateľov v oblasti západnej Viedne, aby poskytli svoje pozorovania a hlásenia z udalosti, ktorá sa mohla stať medzi 20:15 až 21:00.

V tomto čase postupovala Viedňou búrka, ktorá javila supercleárne črty. Na webe sa objavili zábery z Viedne na ktorých vidieť veľmi zaujímavú štruktúru oblačnosti, ktorú osvecujú blesky. Z fotiek nie je jednoznačné o čo išlo, no mohlo ísť o tornádo. Či však rotujúci lievik sa aj skutočne dotkol zemského povrchu nie je potvrdené. Ak sa totiž nedotkol, tak nešlo o tornádo, ale o tzv. trombu. Tá sa vyskytla včera večer aj nad Maďarskom.

Jasno v tom, či išlo o tornádo však budeme mať počas dňa po východe Slnka, kedy bude možné preskúmať danú oblasť a zistiť prípadné poškodenia, ktoré by naznačovali, že sa rotujúci lievik skutočne aspoň na okamih dotkol zeme.