Pri zemetrasení v Mexiku sa vyskytli záhadné blesky. O čo presne ide?

10.09.2021 o 21:21 - Peter Minárik

Na našej planéte existujú stále javy, ktoré naďalej nemajú vysvetlenie. Ide aj o záhadné blesky, ktoré sa vyskytovali pred a počas zemetrasenia v Mexiku. O čo konkrétne v tomto prípade išlo?

Pri zemetrasení v Mexiku sa vyskytli záhadné blesky. O čo presne ide?
foto: The Guardian/DigitalGlobe

V stredu zasiahlo Mexiko pomerne silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo aj obete na životoch. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo neďaleko letoviska Acapulco.

Sila zemetrasenia dosiahla až magnitúdu 7.0 a zemetrasenie si vyžiadalo aj materiálne škody, ktoré budú Mexičania odpratávať ešte niekoľko týždňov.

Počas tohto zemetrasenia však došlo opäť k výskytu záhadného javu, ktorý naďalej nemá presné vysvetlenie. Ide o modré blesky, ktoré nemajú nič spoločné s klasickou búrkovou činnosťou.

Svetelné signály začali pred zemetrasením

Podivný svetelný úkaz zaznamenali krátko pred a počas zemetrasenia v Mexiku, pričom nielen zemetrasenie, ale aj tento úkaz poriadne vystrašil ľudí.

Namodralé blikanie na oblohe vyzeralo veľmi desivo, hlavne preto, že bolo prakticky tiché a nezdalo sa, že pochádza z mrakov, ale z povrchu Zeme.

Na videu však vidieť, že nie všetky blesky majú rovnakú farbu. Pravdepodobne tak video zachytáva kombináciu dvoch javov.

Išlo o búrky aj záhadné blesky

Časť bleskov, ktoré nie sú modré má vysvetlenie v tom, že v tomto čase sa neďaleko Acapulca vyskytovali búrky. Išlo teda o vzdialené blesky.

Modré blesky však nič nemajú s búrkami a so základňou mraku. Ide o doposiaľ nevysvetliteľný fenomén svetiel počas zemetrasenia, ktorý má skratku EQL - Earthquake Lights a je známy už roky.

Geofyzici majú podozrenie, že tento jav súvisí s uvoľňovaním napätia v zemskej kôre, pri ktorom dochádza k uvoľňovaniu elektrickej energie.

To následne ionizuje plyny a stimuluje žiaru, ktorá preniká trhlinami na zemskom povrchu.

Neexistuje jednotný názor na tento jav a doposiaľ tak nie je známe, či ide o jeden alebo niekoľko javov. Každopádne tieto blesky, ktoré sa vyskytujú počas zemetrasenia už boli zaznamenané v mnohých oblastiach pred a počas prebiehajúceho zemetrasenia.