Prichádza ďalšia vlna sneženia a dažďa. Kde napadne sneh ?

13.12.2019 o 16:24 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie v našej oblasti je pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku vzduchu, ktorá do našej oblasti pumpuje vlhký vzduch. Ten prináša početné zrážky, ktoré sú v nižších polohách dažďové, no vo vyšších polohách sneží.

Prichádza ďalšia vlna sneženia a dažďa. Kde napadne sneh ?

Uplynulé hodiny priniesli na naše územie početné zrážky, ktoré potrápili najmä stredné Slovensko. To sa totiž zobudilo na mnohých miestach do bieleho dňa a sneh sa tu držal aj počas dnešného dňa. Najviac snehu napadlo na horských priechodoch, kde výška nového snehu prekročila aj 20 cm. V oblasti Nízkych Tatier hlásia aj viac ako 20 cm čerstvého snehu a v nadchádzajúcich hodinách nás čakajú ďalšie zrážky.

Už v týchto chvíľach postupuje nad naše územie ďalšie zrážkové pole, ktoré prinesie dážď aj sneh. Pršať bude predovšetkým v polohách pod výškou 300 m n.m.

očakávané skupenstvo zrážok
očakávané skupenstvo zrážok

Vo vyšších polohách však bude snežiť a to pomerne výdatne. Snežiť by malo predovšetkým v Banskobystrickom kraji a to prevažne po celú noc. Do rána pripadne niekoľko centimetrov snehu. Ďalšie zrážky sa očakávajú počas zajtrajšieho dňa a snehová pokrývka tak bude narastať.

očakávaná výška nového snehu
očakávaná výška nového snehu

Podľa aktuálnych výpočtov numerických modelov, by v oblasti stredného Slovenska mohlo napadnúť ešte okolo 20 cm čerstvého snehu, no vo vyšších polohách, predovšetkým v oblasti Nízkych Tatier sa dočkajú ešte výraznejšej snehovej nádielky.

Zrážková činnosť by sa mala začať upokojovať v priebehu nedele, kedy počasie na našom území prevezme pod kontrolu tlaková výš. Tá prinesie inverzný charakter počasia, no bude na súčasnú ročnú veľmi teplo. Maximálne teploty sa môžu v nižších polohách šplhať až cez hranicu +10 °C.

Najnovšie správy