Prichádza front a s ním aj búrky. Výrazne sa začína blýskať

20.03.2020 o 23:33 - Peter Minárik
  • Článok

V strednej Európe dnes panovalo veľmi teplé počasie, ktoré prinieslo teploty až cez hranicu +20 °C. Na studenom fronte, ktorý začína postupovať cez Európu sa však začínajú tvoriť búrky.

Prichádza front a s ním aj búrky. Výrazne sa začína blýskať

Pred príchodom studeného frontu dnes do oblasti strednej Európy vrcholil prílev veľmi teplého vzduchu, ktorý dvíhal teploty na mimoriadne vysoké hodnoty.

Teplé počasie však už skončilo a teraz prichádzajú búrky. Tie prináša studený front, ktorý v týchto chvíľach postupuje cez oblasť strednej Európy smerom k východu. 

Na tomto studenom fronte sa začali vytvárať búrky. Tie sa už v popoludňajších hodinách vytvárali nad Francúzskom, Švajčiarskom, Talianskom a nad juhozápadným Nemeckom.

zaznamenané blesky nad strednou Európou, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky nad strednou Európou, zdroj: blesky.bourky.cz

V týchto chvíľach sa búrky vytvárajú nad južným Nemeckom, Rakúskom a dokonca sa prvé búrky vyskytli aj v susednom Česku.

V priebehu nočných hodín začne studený front postupovať aj cez naše územie a nie je vylúčené, že sa búrky objavia aj na našom území. 

Búrky totiž majú podnet sa tvoriť. Studený front prichádza do teplejšieho vzduchu a samotný studený front rozdeľuje dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. 

V noci sa tak môžu objaviť aj ojedinelé búrky, no zajtra sa pripravte predovšetkým na citeľné ochladenie. Aktuálny postup studeného frontu môžete sledovať aj TU.

Najnovšie správy